Gnosjö vs Vaggeryd — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GnosjöVaggeryd
23,2%
S25,9%
20,0%
18,8%
22,7%
SD23,4%
6,3%
6,9%
4,4%
5,2%
14,4%
11,5%
4,4%
3,7%
2,2%
2,9%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 86,4%
Kommun 2026
GnosjöVaggeryd
24,5%
S25,3%
20,7%
21,9%
16,7%
SD17,6%
16,8%
11,3%
5,0%
5,1%
15,4%
10,4%
0,6%
3,1%
0,3%
2,1%
Valdeltagande 77,5%Valdeltagande 83,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gnosjö, den ljusare undre är Vaggeryd. Skillnaden är Gnosjö minus Vaggeryd i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,7 % 37,3 % | 29,6 % 33,4 % | 30,4 % 34,3 % | 26,3 % 29,3 % | 24,6 % 29,8 % | 23,2 % 25,9 % | -2,7 |
| SD | 3,7 % 3,8 % | 7,0 % 7,4 % | 15,9 % 15,5 % | 21,8 % 20,4 % | 26,5 % 25,1 % | 22,7 % 23,4 % | -0,7 |
| M | 21,5 % 19,8 % | 25,3 % 24,6 % | 20,7 % 17,8 % | 18,5 % 15,3 % | 20,6 % 16,4 % | 20,0 % 18,8 % | +1,2 |
| KD | 25,1 % 19,1 % | 19,1 % 14,8 % | 14,3 % 11,9 % | 15,0 % 13,1 % | 13,0 % 10,3 % | 14,4 % 11,5 % | +2,9 |
| C | 7,5 % 8,4 % | 7,8 % 7,8 % | 8,5 % 8,0 % | 9,8 % 10,3 % | 7,2 % 7,5 % | 6,3 % 6,9 % | -0,6 |
| V | 2,5 % 3,5 % | 2,7 % 3,3 % | 2,6 % 3,5 % | 2,8 % 4,2 % | 2,6 % 3,3 % | 4,4 % 5,2 % | -0,7 |
| L | 4,0 % 4,6 % | 4,8 % 4,4 % | 2,9 % 3,1 % | 3,2 % 3,6 % | 3,0 % 3,5 % | 4,4 % 3,7 % | +0,7 |
| MP | 2,3 % 2,5 % | 2,9 % 3,6 % | 3,4 % 4,1 % | 1,8 % 2,6 % | 1,7 % 2,5 % | 2,2 % 2,9 % | -0,8 |
| ÖVR | 1,8 % 1,1 % | 0,8 % 0,7 % | 0,4 % 0,9 % | 0,8 % 1,2 % | 0,7 % 1,6 % | 2,3 % 1,7 % | +0,6 |
| FI | — — | — — | 0,8 % 1,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S23,2%25,9%-2,7ppValdeltagande: Gnosjö 81,9% · Vaggeryd 86,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

