Gnosjö vs Värnamo — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GnosjöVärnamo
23,2%
S27,5%
20,0%
21,8%
22,7%
SD19,5%
6,3%
7,1%
4,4%
5,0%
14,4%
10,0%
4,4%
4,4%
2,2%
3,3%
Valdeltagande 81,9%Valdeltagande 84,8%
Kommun 2026
GnosjöVärnamo
24,5%
S26,9%
20,7%
27,2%
16,7%
SD15,2%
16,8%
11,3%
5,0%
4,7%
15,4%
9,0%
0,6%
2,7%
0,3%
2,3%
Valdeltagande 77,5%Valdeltagande 82,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gnosjö, den ljusare undre är Värnamo. Skillnaden är Gnosjö minus Värnamo i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,7 % 35,9 % | 29,6 % 31,4 % | 30,4 % 33,8 % | 26,3 % 28,4 % | 24,6 % 29,2 % | 23,2 % 27,5 % | -4,3 |
| SD | 3,7 % 3,9 % | 7,0 % 6,6 % | 15,9 % 13,4 % | 21,8 % 18,4 % | 26,5 % 22,2 % | 22,7 % 19,5 % | +3,3 |
| M | 21,5 % 22,1 % | 25,3 % 25,1 % | 20,7 % 20,4 % | 18,5 % 18,1 % | 20,6 % 20,8 % | 20,0 % 21,8 % | -1,8 |
| KD | 25,1 % 15,5 % | 19,1 % 12,6 % | 14,3 % 9,8 % | 15,0 % 11,6 % | 13,0 % 9,1 % | 14,4 % 10,0 % | +4,4 |
| C | 7,5 % 10,6 % | 7,8 % 11,7 % | 8,5 % 10,9 % | 9,8 % 12,6 % | 7,2 % 8,4 % | 6,3 % 7,1 % | -0,8 |
| L | 4,0 % 5,0 % | 4,8 % 4,7 % | 2,9 % 3,0 % | 3,2 % 3,6 % | 3,0 % 3,3 % | 4,4 % 4,4 % | -0,0 |
| V | 2,5 % 3,0 % | 2,7 % 2,9 % | 2,6 % 3,0 % | 2,8 % 3,8 % | 2,6 % 3,5 % | 4,4 % 5,0 % | -0,5 |
| MP | 2,3 % 2,8 % | 2,9 % 4,3 % | 3,4 % 4,1 % | 1,8 % 2,5 % | 1,7 % 2,4 % | 2,2 % 3,3 % | -1,1 |
| ÖVR | 1,8 % 1,3 % | 0,8 % 0,5 % | 0,4 % 0,6 % | 0,8 % 1,0 % | 0,7 % 1,0 % | 2,3 % 1,4 % | +0,9 |
| FI | — — | — — | 0,8 % 1,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S23,2%27,5%-4,3pp
SD22,7%19,5%+3,3ppValdeltagande: Gnosjö 81,9% · Värnamo 84,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

