Göteborg vs Härryda — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GöteborgHärryda
27,1%
S23,9%
18,2%
23,6%
11,8%
SD17,3%
6,5%
8,7%
15,1%
4,9%
4,8%
6,3%
5,9%
7,3%
9,1%
6,6%
Valdeltagande 82,8%Valdeltagande 89,3%
Kommun 2026
GöteborgHärryda
27,8%
S23,6%
18,3%
28,8%
8,9%
SD14,3%
5,0%
7,1%
15,8%
5,1%
3,5%
3,9%
3,5%
4,3%
8,3%
6,9%
Valdeltagande 80,0%Valdeltagande 87,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Göteborg, den ljusare undre är Härryda. Skillnaden är Göteborg minus Härryda i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,9 % 29,6 % | 30,4 % 36,3 % | 23,9 % 29,5 % | 19,9 % 23,9 % | 18,5 % 22,5 % | 18,2 % 23,6 % | -5,4 |
| S | 28,9 % 29,2 % | 25,2 % 21,9 % | 23,7 % 22,6 % | 23,8 % 21,6 % | 27,6 % 27,2 % | 27,1 % 23,9 % | +3,3 |
| SD | 2,5 % 2,7 % | 4,9 % 5,6 % | 9,6 % 12,6 % | 13,4 % 17,7 % | 14,7 % 20,6 % | 11,8 % 17,3 % | -5,5 |
| V | 8,7 % 5,5 % | 8,5 % 4,6 % | 9,3 % 4,6 % | 14,0 % 5,8 % | 12,8 % 4,7 % | 15,1 % 4,9 % | +10,2 |
| MP | 8,4 % 5,5 % | 10,7 % 7,6 % | 9,8 % 8,0 % | 7,0 % 5,5 % | 7,9 % 5,6 % | 9,1 % 6,6 % | +2,4 |
| L | 10,2 % 10,7 % | 8,4 % 10,5 % | 7,2 % 8,2 % | 7,3 % 8,1 % | 5,8 % 6,3 % | 5,9 % 7,3 % | -1,4 |
| C | 4,5 % 7,0 % | 3,8 % 6,0 % | 3,8 % 6,2 % | 7,1 % 9,3 % | 5,9 % 7,0 % | 6,5 % 8,7 % | -2,1 |
| KD | 6,7 % 7,4 % | 6,1 % 6,4 % | 4,6 % 4,9 % | 5,5 % 6,5 % | 4,4 % 5,0 % | 4,8 % 6,3 % | -1,5 |
| FI | — — | — — | 6,5 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 3,1 % 2,6 % | 1,9 % 1,2 % | 1,5 % 0,9 % | 2,1 % 1,5 % | 2,4 % 1,1 % | 1,4 % 1,5 % | -0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,1%23,9%+3,3pp
SD11,8%17,3%-5,5ppValdeltagande: Göteborg 82,8% · Härryda 89,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

