Göteborg vs Kungälv — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GöteborgKungälv
27,1%
S25,0%
18,2%
22,5%
11,8%
SD20,4%
6,5%
6,8%
15,1%
5,3%
4,8%
7,0%
5,9%
6,4%
9,1%
5,0%
Valdeltagande 82,8%Valdeltagande 89,2%
Kommun 2026
GöteborgKungälv
27,8%
S24,3%
18,3%
20,3%
8,9%
SD17,3%
5,0%
6,2%
15,8%
5,2%
3,5%
5,5%
3,5%
5,6%
8,3%
4,3%
Valdeltagande 80,0%Valdeltagande 88,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Göteborg, den ljusare undre är Kungälv. Skillnaden är Göteborg minus Kungälv i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,9 % 26,2 % | 30,4 % 33,2 % | 23,9 % 26,1 % | 19,9 % 22,1 % | 18,5 % 20,5 % | 18,2 % 22,5 % | -4,3 |
| S | 28,9 % 33,0 % | 25,2 % 26,0 % | 23,7 % 26,9 % | 23,8 % 25,1 % | 27,6 % 28,1 % | 27,1 % 25,0 % | +2,1 |
| SD | 2,5 % 3,5 % | 4,9 % 6,2 % | 9,6 % 13,6 % | 13,4 % 18,6 % | 14,7 % 22,8 % | 11,8 % 20,4 % | -8,5 |
| V | 8,7 % 5,1 % | 8,5 % 4,4 % | 9,3 % 4,8 % | 14,0 % 6,2 % | 12,8 % 4,9 % | 15,1 % 5,3 % | +9,8 |
| MP | 8,4 % 4,5 % | 10,7 % 6,3 % | 9,8 % 6,4 % | 7,0 % 4,3 % | 7,9 % 4,3 % | 9,1 % 5,0 % | +4,0 |
| L | 10,2 % 8,8 % | 8,4 % 9,1 % | 7,2 % 6,6 % | 7,3 % 6,0 % | 5,8 % 5,1 % | 5,9 % 6,4 % | -0,5 |
| KD | 6,7 % 8,7 % | 6,1 % 7,1 % | 4,6 % 5,7 % | 5,5 % 7,7 % | 4,4 % 6,5 % | 4,8 % 7,0 % | -2,2 |
| C | 4,5 % 7,9 % | 3,8 % 6,6 % | 3,8 % 6,6 % | 7,1 % 8,7 % | 5,9 % 6,3 % | 6,5 % 6,8 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 6,5 % 2,2 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 3,1 % 2,4 % | 1,9 % 1,0 % | 1,5 % 0,9 % | 2,1 % 1,3 % | 2,4 % 1,5 % | 1,4 % 1,5 % | -0,2 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,1%25,0%+2,1pp
SD11,8%20,4%-8,5ppValdeltagande: Göteborg 82,8% · Kungälv 89,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

