Göteborg vs Lerum — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GöteborgLerum
27,1%
S23,4%
18,2%
22,9%
11,8%
SD16,9%
6,5%
8,0%
15,1%
5,8%
4,8%
7,2%
5,9%
6,9%
9,1%
7,9%
Valdeltagande 82,8%Valdeltagande 89,9%
Kommun 2026
GöteborgLerum
27,8%
S19,5%
18,3%
30,2%
8,9%
SD13,0%
5,0%
9,0%
15,8%
6,8%
3,5%
8,6%
3,5%
4,6%
8,3%
8,0%
Valdeltagande 80,0%Valdeltagande 88,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Göteborg, den ljusare undre är Lerum. Skillnaden är Göteborg minus Lerum i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,9 % 29,9 % | 30,4 % 35,1 % | 23,9 % 27,4 % | 19,9 % 23,5 % | 18,5 % 21,9 % | 18,2 % 22,9 % | -4,7 |
| S | 28,9 % 27,5 % | 25,2 % 22,3 % | 23,7 % 23,6 % | 23,8 % 22,5 % | 27,6 % 26,9 % | 27,1 % 23,4 % | +3,7 |
| SD | 2,5 % 2,5 % | 4,9 % 5,4 % | 9,6 % 12,0 % | 13,4 % 17,0 % | 14,7 % 19,8 % | 11,8 % 16,9 % | -5,1 |
| V | 8,7 % 5,6 % | 8,5 % 5,1 % | 9,3 % 5,0 % | 14,0 % 6,6 % | 12,8 % 5,4 % | 15,1 % 5,8 % | +9,4 |
| MP | 8,4 % 6,4 % | 10,7 % 8,8 % | 9,8 % 8,5 % | 7,0 % 5,7 % | 7,9 % 6,3 % | 9,1 % 7,9 % | +1,1 |
| L | 10,2 % 10,2 % | 8,4 % 10,1 % | 7,2 % 7,9 % | 7,3 % 7,5 % | 5,8 % 6,3 % | 5,9 % 6,9 % | -0,9 |
| KD | 6,7 % 8,8 % | 6,1 % 7,0 % | 4,6 % 5,6 % | 5,5 % 7,4 % | 4,4 % 6,0 % | 4,8 % 7,2 % | -2,3 |
| C | 4,5 % 6,3 % | 3,8 % 5,1 % | 3,8 % 6,0 % | 7,1 % 8,6 % | 5,9 % 6,5 % | 6,5 % 8,0 % | -1,5 |
| FI | — — | — — | 6,5 % 3,1 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 3,1 % 2,8 % | 1,9 % 1,2 % | 1,5 % 0,8 % | 2,1 % 1,3 % | 2,4 % 1,0 % | 1,4 % 1,0 % | +0,4 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,1%23,4%+3,7pp
SD11,8%16,9%-5,1ppValdeltagande: Göteborg 82,8% · Lerum 89,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

