Göteborg vs Öckerö — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GöteborgÖckerö
27,1%
S21,4%
18,2%
21,3%
11,8%
SD19,0%
6,5%
6,4%
15,1%
3,1%
4,8%
14,9%
5,9%
6,8%
9,1%
5,5%
Valdeltagande 82,8%Valdeltagande 90,6%
Kommun 2026
GöteborgÖckerö
27,8%
S20,3%
18,3%
22,8%
8,9%
SD15,3%
5,0%
1,4%
15,8%
3,1%
3,5%
23,6%
3,5%
4,5%
8,3%
6,5%
Valdeltagande 80,0%Valdeltagande 90,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Göteborg, den ljusare undre är Öckerö. Skillnaden är Göteborg minus Öckerö i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,9 % 28,4 % | 30,4 % 36,2 % | 23,9 % 30,2 % | 19,9 % 21,9 % | 18,5 % 19,8 % | 18,2 % 21,3 % | -3,1 |
| S | 28,9 % 24,0 % | 25,2 % 18,9 % | 23,7 % 20,4 % | 23,8 % 18,6 % | 27,6 % 24,8 % | 27,1 % 21,4 % | +5,7 |
| SD | 2,5 % 2,3 % | 4,9 % 4,5 % | 9,6 % 10,6 % | 13,4 % 17,5 % | 14,7 % 22,1 % | 11,8 % 19,0 % | -7,2 |
| KD | 6,7 % 21,7 % | 6,1 % 19,3 % | 4,6 % 16,9 % | 5,5 % 19,4 % | 4,4 % 14,2 % | 4,8 % 14,9 % | -10,0 |
| V | 8,7 % 4,1 % | 8,5 % 3,1 % | 9,3 % 4,0 % | 14,0 % 4,9 % | 12,8 % 4,2 % | 15,1 % 3,1 % | +12,0 |
| MP | 8,4 % 4,5 % | 10,7 % 5,9 % | 9,8 % 5,3 % | 7,0 % 4,6 % | 7,9 % 4,5 % | 9,1 % 5,5 % | +3,6 |
| L | 10,2 % 9,3 % | 8,4 % 8,2 % | 7,2 % 6,9 % | 7,3 % 6,6 % | 5,8 % 4,5 % | 5,9 % 6,8 % | -0,9 |
| C | 4,5 % 3,4 % | 3,8 % 2,8 % | 3,8 % 2,9 % | 7,1 % 5,4 % | 5,9 % 4,8 % | 6,5 % 6,4 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 6,5 % 2,3 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 3,1 % 2,5 % | 1,9 % 1,1 % | 1,5 % 0,6 % | 2,1 % 0,9 % | 2,4 % 1,1 % | 1,4 % 1,5 % | -0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,1%21,4%+5,7pp
SD11,8%19,0%-7,2ppValdeltagande: Göteborg 82,8% · Öckerö 90,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

