Götene vs Lidköping — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GöteneLidköping
27,6%
S30,5%
16,9%
19,3%
21,4%
SD19,7%
7,9%
6,2%
5,9%
5,6%
9,0%
7,9%
4,5%
4,9%
5,1%
4,4%
Valdeltagande 87,5%Valdeltagande 88,0%
Kommun 2026
GöteneLidköping
19,6%
S25,5%
9,3%
15,9%
13,2%
SD13,6%
7,6%
4,6%
6,5%
5,3%
4,3%
7,3%
1,5%
3,1%
3,2%
2,9%
Valdeltagande 85,4%Valdeltagande 86,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Götene, den ljusare undre är Lidköping. Skillnaden är Götene minus Lidköping i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % 39,5 % | 34,5 % 35,3 % | 36,0 % 36,1 % | 31,1 % 33,2 % | 32,2 % 34,1 % | 27,6 % 30,5 % | -2,9 |
| M | 21,0 % 22,4 % | 25,5 % 26,3 % | 18,9 % 19,8 % | 15,4 % 17,3 % | 16,1 % 17,6 % | 16,9 % 19,3 % | -2,3 |
| SD | 2,6 % 2,8 % | 4,8 % 5,1 % | 12,9 % 12,5 % | 18,9 % 17,3 % | 23,4 % 21,4 % | 21,4 % 19,7 % | +1,8 |
| C | 10,9 % 8,8 % | 8,7 % 7,1 % | 9,4 % 7,0 % | 10,1 % 8,9 % | 7,5 % 6,4 % | 7,9 % 6,2 % | +1,6 |
| KD | 10,8 % 8,8 % | 8,2 % 6,5 % | 6,2 % 5,4 % | 9,5 % 7,2 % | 8,1 % 6,6 % | 9,0 % 7,9 % | +1,1 |
| L | 5,5 % 5,4 % | 6,2 % 6,7 % | 3,8 % 5,1 % | 4,0 % 4,9 % | 3,2 % 3,9 % | 4,5 % 4,9 % | -0,3 |
| MP | 3,9 % 4,3 % | 6,4 % 6,4 % | 4,8 % 5,8 % | 3,6 % 3,6 % | 3,9 % 3,9 % | 5,1 % 4,4 % | +0,7 |
| V | 4,7 % 6,4 % | 4,9 % 5,7 % | 5,2 % 5,6 % | 6,3 % 6,4 % | 4,4 % 5,0 % | 5,9 % 5,6 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 2,1 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,0 % 1,8 % | 0,9 % 0,8 % | 0,8 % 0,9 % | 1,2 % 1,1 % | 1,2 % 1,2 % | 1,6 % 1,4 % | +0,2 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,6%30,5%-2,9ppValdeltagande: Götene 87,5% · Lidköping 88,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

