Götene vs Mariestad — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GöteneMariestad
27,6%
S30,8%
16,9%
21,6%
21,4%
SD20,1%
7,9%
5,8%
5,9%
5,5%
9,0%
6,8%
4,5%
3,8%
5,1%
4,0%
Valdeltagande 87,5%Valdeltagande 86,4%
Kommun 2026
GöteneMariestad
19,6%
S28,8%
9,3%
41,2%
13,2%
SD8,6%
7,6%
5,6%
6,5%
7,0%
4,3%
3,3%
1,5%
1,5%
3,2%
3,8%
Valdeltagande 85,4%Valdeltagande 84,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Götene, den ljusare undre är Mariestad. Skillnaden är Götene minus Mariestad i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % 42,1 % | 34,5 % 37,1 % | 36,0 % 37,1 % | 31,1 % 33,0 % | 32,2 % 34,2 % | 27,6 % 30,8 % | -3,3 |
| M | 21,0 % 23,6 % | 25,5 % 28,1 % | 18,9 % 21,9 % | 15,4 % 19,9 % | 16,1 % 20,4 % | 16,9 % 21,6 % | -4,7 |
| SD | 2,6 % 3,0 % | 4,8 % 5,2 % | 12,9 % 13,6 % | 18,9 % 17,6 % | 23,4 % 22,9 % | 21,4 % 20,1 % | +1,3 |
| C | 10,9 % 6,8 % | 8,7 % 5,3 % | 9,4 % 6,4 % | 10,1 % 8,3 % | 7,5 % 5,5 % | 7,9 % 5,8 % | +2,1 |
| KD | 10,8 % 7,7 % | 8,2 % 5,7 % | 6,2 % 4,6 % | 9,5 % 7,3 % | 8,1 % 5,8 % | 9,0 % 6,8 % | +2,2 |
| MP | 3,9 % 3,8 % | 6,4 % 6,1 % | 4,8 % 5,1 % | 3,6 % 3,1 % | 3,9 % 3,2 % | 5,1 % 4,0 % | +1,1 |
| V | 4,7 % 6,1 % | 4,9 % 5,9 % | 5,2 % 5,3 % | 6,3 % 6,0 % | 4,4 % 4,6 % | 5,9 % 5,5 % | +0,5 |
| L | 5,5 % 4,9 % | 6,2 % 5,6 % | 3,8 % 3,6 % | 4,0 % 3,7 % | 3,2 % 2,4 % | 4,5 % 3,8 % | +0,7 |
| FI | — — | — — | 2,1 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,0 % 2,0 % | 0,9 % 1,0 % | 0,8 % 0,7 % | 1,2 % 1,2 % | 1,2 % 1,1 % | 1,6 % 1,6 % | +0,0 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,6%30,8%-3,3ppValdeltagande: Götene 87,5% · Mariestad 86,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

