Hoppa till innehållet

Götene vs Skara — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GöteneSkara
27,6%
S
27,6%
16,9%
M
19,9%
21,4%
SD
22,0%
7,9%
C
6,5%
5,9%
V
7,4%
9,0%
KD
6,7%
4,5%
L
4,0%
5,1%
MP
4,3%
Valdeltagande 87,5%Valdeltagande 84,0%

Kommun 2026

GöteneSkara
19,6%
S
26,3%
9,3%
M
27,9%
13,2%
SD
19,0%
7,6%
C
9,8%
6,5%
V
6,6%
4,3%
KD
4,2%
1,5%
L
1,9%
3,2%
MP
4,1%
Valdeltagande 85,4%Valdeltagande 82,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Götene, den ljusare undre är Skara. Skillnaden är Götene minus Skara i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
38,6 %
38,5 %
34,5 %
34,4 %
36,0 %
34,5 %
31,1 %
30,4 %
32,2 %
31,7 %
27,6 %
27,6 %
-0,0
M
21,0 %
25,5 %
25,5 %
29,4 %
18,9 %
21,4 %
15,4 %
19,4 %
16,1 %
18,8 %
16,9 %
19,9 %
-2,9
SD
2,6 %
3,0 %
4,8 %
5,6 %
12,9 %
16,0 %
18,9 %
20,2 %
23,4 %
24,5 %
21,4 %
22,0 %
-0,6
C
10,9 %
9,2 %
8,7 %
7,3 %
9,4 %
7,7 %
10,1 %
8,4 %
7,5 %
6,5 %
7,9 %
6,5 %
+1,4
KD
10,8 %
6,7 %
8,2 %
5,5 %
6,2 %
4,2 %
9,5 %
6,9 %
8,1 %
6,0 %
9,0 %
6,7 %
+2,3
V
4,7 %
4,8 %
4,9 %
4,6 %
5,2 %
4,4 %
6,3 %
6,0 %
4,4 %
4,7 %
5,9 %
7,4 %
-1,5
MP
3,9 %
4,1 %
6,4 %
6,3 %
4,8 %
5,3 %
3,6 %
3,6 %
3,9 %
3,5 %
5,1 %
4,3 %
+0,8
L
5,5 %
6,2 %
6,2 %
5,8 %
3,8 %
3,6 %
4,0 %
3,6 %
3,2 %
3,1 %
4,5 %
4,0 %
+0,6
FI
—
—
—
—
2,1 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,0 %
2,0 %
0,9 %
1,1 %
0,8 %
0,9 %
1,2 %
1,5 %
1,2 %
1,2 %
1,6 %
1,6 %
-0,1

Största skillnader — Riksdag 2026

M16,9%19,9%-2,9pp
KD9,0%6,7%+2,3pp

Valdeltagande: Götene 87,5% · Skara 84,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad