Götene vs Skövde — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GöteneSkövde
27,6%
S27,8%
16,9%
21,5%
21,4%
SD18,6%
7,9%
6,8%
5,9%
6,5%
9,0%
8,0%
4,5%
4,6%
5,1%
4,4%
Valdeltagande 87,5%Valdeltagande 86,0%
Kommun 2026
GöteneSkövde
19,6%
S25,3%
9,3%
20,9%
13,2%
SD15,2%
7,6%
7,9%
6,5%
6,5%
4,3%
5,6%
1,5%
3,0%
3,2%
3,5%
Valdeltagande 85,4%Valdeltagande 84,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Götene, den ljusare undre är Skövde. Skillnaden är Götene minus Skövde i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % 37,5 % | 34,5 % 31,0 % | 36,0 % 32,8 % | 31,1 % 28,8 % | 32,2 % 31,2 % | 27,6 % 27,8 % | -0,2 |
| M | 21,0 % 25,4 % | 25,5 % 30,3 % | 18,9 % 23,7 % | 15,4 % 20,9 % | 16,1 % 20,9 % | 16,9 % 21,5 % | -4,6 |
| SD | 2,6 % 3,0 % | 4,8 % 5,3 % | 12,9 % 12,7 % | 18,9 % 16,9 % | 23,4 % 20,8 % | 21,4 % 18,6 % | +2,8 |
| C | 10,9 % 8,8 % | 8,7 % 7,5 % | 9,4 % 7,4 % | 10,1 % 8,8 % | 7,5 % 6,5 % | 7,9 % 6,8 % | +1,1 |
| KD | 10,8 % 7,4 % | 8,2 % 6,3 % | 6,2 % 5,0 % | 9,5 % 8,0 % | 8,1 % 7,0 % | 9,0 % 8,0 % | +1,0 |
| L | 5,5 % 6,7 % | 6,2 % 7,3 % | 3,8 % 5,5 % | 4,0 % 5,6 % | 3,2 % 4,0 % | 4,5 % 4,6 % | -0,1 |
| V | 4,7 % 5,0 % | 4,9 % 4,7 % | 5,2 % 4,0 % | 6,3 % 5,6 % | 4,4 % 4,7 % | 5,9 % 6,5 % | -0,6 |
| MP | 3,9 % 4,0 % | 6,4 % 6,3 % | 4,8 % 5,7 % | 3,6 % 3,4 % | 3,9 % 3,6 % | 5,1 % 4,4 % | +0,7 |
| ÖVR | 2,0 % 2,1 % | 0,9 % 1,3 % | 0,8 % 1,2 % | 1,2 % 1,8 % | 1,2 % 1,4 % | 1,6 % 1,8 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 2,1 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD21,4%18,6%+2,8ppValdeltagande: Götene 87,5% · Skövde 86,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

