Grästorp vs Lidköping — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GrästorpLidköping
22,9%
S30,5%
21,3%
19,3%
27,0%
SD19,7%
8,1%
6,2%
2,8%
5,6%
8,8%
7,9%
4,5%
4,9%
3,3%
4,4%
Valdeltagande 87,2%Valdeltagande 88,0%
Kommun 2026
GrästorpLidköping
16,5%
S25,5%
22,9%
15,9%
12,5%
SD13,6%
15,0%
4,6%
1,1%
5,3%
1,2%
7,3%
0,7%
3,1%
6,1%
2,9%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 86,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Grästorp, den ljusare undre är Lidköping. Skillnaden är Grästorp minus Lidköping i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,6 % 39,5 % | 30,5 % 35,3 % | 30,6 % 36,1 % | 25,7 % 33,2 % | 24,9 % 34,1 % | 22,9 % 30,5 % | -7,6 |
| M | 29,5 % 22,4 % | 31,6 % 26,3 % | 23,6 % 19,8 % | 21,1 % 17,3 % | 20,2 % 17,6 % | 21,3 % 19,3 % | +2,0 |
| SD | 2,3 % 2,8 % | 6,3 % 5,1 % | 15,8 % 12,5 % | 23,2 % 17,3 % | 29,4 % 21,4 % | 27,0 % 19,7 % | +7,3 |
| C | 16,4 % 8,8 % | 14,1 % 7,1 % | 13,0 % 7,0 % | 12,9 % 8,9 % | 9,3 % 6,4 % | 8,1 % 6,2 % | +1,8 |
| KD | 6,4 % 8,8 % | 4,2 % 6,5 % | 4,2 % 5,4 % | 7,2 % 7,2 % | 6,8 % 6,6 % | 8,8 % 7,9 % | +0,8 |
| L | 4,5 % 5,4 % | 5,2 % 6,7 % | 3,3 % 5,1 % | 3,5 % 4,9 % | 3,2 % 3,9 % | 4,5 % 4,9 % | -0,4 |
| MP | 2,4 % 4,3 % | 3,6 % 6,4 % | 3,6 % 5,8 % | 2,0 % 3,6 % | 2,4 % 3,9 % | 3,3 % 4,4 % | -1,1 |
| V | 3,6 % 6,4 % | 3,5 % 5,7 % | 3,9 % 5,6 % | 3,2 % 6,4 % | 2,6 % 5,0 % | 2,8 % 5,6 % | -2,8 |
| ÖVR | 2,4 % 1,8 % | 1,0 % 0,8 % | 0,8 % 0,9 % | 1,2 % 1,1 % | 1,2 % 1,2 % | 1,5 % 1,4 % | +0,0 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S22,9%30,5%-7,6pp
SD27,0%19,7%+7,3ppValdeltagande: Grästorp 87,2% · Lidköping 88,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

