Grästorp vs Trollhättan — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GrästorpTrollhättan
22,9%
S33,5%
21,3%
19,9%
27,0%
SD17,2%
8,1%
4,9%
2,8%
9,5%
8,8%
5,6%
4,5%
3,9%
3,3%
4,2%
Valdeltagande 87,2%Valdeltagande 84,7%
Kommun 2026
GrästorpTrollhättan
16,5%
S36,0%
22,9%
30,7%
12,5%
SD12,1%
15,0%
3,8%
1,1%
9,0%
1,2%
3,7%
0,7%
1,4%
6,1%
3,1%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 83,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Grästorp, den ljusare undre är Trollhättan. Skillnaden är Grästorp minus Trollhättan i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,6 % 49,5 % | 30,5 % 42,0 % | 30,6 % 40,6 % | 25,7 % 36,2 % | 24,9 % 35,7 % | 22,9 % 33,5 % | -10,6 |
| M | 29,5 % 18,8 % | 31,6 % 24,1 % | 23,6 % 17,9 % | 21,1 % 17,7 % | 20,2 % 19,0 % | 21,3 % 19,9 % | +1,3 |
| SD | 2,3 % 1,9 % | 6,3 % 4,9 % | 15,8 % 13,5 % | 23,2 % 17,4 % | 29,4 % 20,8 % | 27,0 % 17,2 % | +9,8 |
| C | 16,4 % 5,6 % | 14,1 % 3,7 % | 13,0 % 4,1 % | 12,9 % 6,1 % | 9,3 % 5,4 % | 8,1 % 4,9 % | +3,1 |
| V | 3,6 % 5,4 % | 3,5 % 5,8 % | 3,9 % 5,8 % | 3,2 % 6,9 % | 2,6 % 6,1 % | 2,8 % 9,5 % | -6,7 |
| KD | 6,4 % 5,5 % | 4,2 % 4,4 % | 4,2 % 3,7 % | 7,2 % 5,1 % | 6,8 % 4,8 % | 8,8 % 5,6 % | +3,2 |
| L | 4,5 % 6,8 % | 5,2 % 7,4 % | 3,3 % 5,3 % | 3,5 % 5,0 % | 3,2 % 3,4 % | 4,5 % 3,9 % | +0,5 |
| MP | 2,4 % 4,3 % | 3,6 % 6,8 % | 3,6 % 6,1 % | 2,0 % 4,3 % | 2,4 % 3,5 % | 3,3 % 4,2 % | -0,9 |
| ÖVR | 2,4 % 2,1 % | 1,0 % 1,0 % | 0,8 % 0,8 % | 1,2 % 1,2 % | 1,2 % 1,3 % | 1,5 % 1,3 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 2,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S22,9%33,5%-10,6pp
SD27,0%17,2%+9,8ppValdeltagande: Grästorp 87,2% · Trollhättan 84,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

