Grästorp vs Vänersborg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GrästorpVänersborg
22,9%
S29,3%
21,3%
18,0%
27,0%
SD21,4%
8,1%
5,7%
2,8%
8,2%
8,8%
6,9%
4,5%
4,7%
3,3%
4,2%
Valdeltagande 87,2%Valdeltagande 85,0%
Kommun 2026
GrästorpVänersborg
16,5%
S23,9%
22,9%
22,0%
12,5%
SD14,2%
15,0%
6,6%
1,1%
10,5%
1,2%
4,9%
0,7%
3,1%
6,1%
3,2%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 83,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Grästorp, den ljusare undre är Vänersborg. Skillnaden är Grästorp minus Vänersborg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,6 % 42,0 % | 30,5 % 34,0 % | 30,6 % 34,7 % | 25,7 % 31,6 % | 24,9 % 32,8 % | 22,9 % 29,3 % | -6,5 |
| M | 29,5 % 19,4 % | 31,6 % 26,0 % | 23,6 % 17,8 % | 21,1 % 16,0 % | 20,2 % 15,9 % | 21,3 % 18,0 % | +3,2 |
| SD | 2,3 % 2,6 % | 6,3 % 6,3 % | 15,8 % 15,9 % | 23,2 % 22,1 % | 29,4 % 25,9 % | 27,0 % 21,4 % | +5,6 |
| C | 16,4 % 8,5 % | 14,1 % 5,8 % | 13,0 % 6,5 % | 12,9 % 7,3 % | 9,3 % 5,6 % | 8,1 % 5,7 % | +2,4 |
| KD | 6,4 % 7,5 % | 4,2 % 5,4 % | 4,2 % 4,5 % | 7,2 % 6,7 % | 6,8 % 5,8 % | 8,8 % 6,9 % | +1,9 |
| V | 3,6 % 5,9 % | 3,5 % 6,7 % | 3,9 % 6,7 % | 3,2 % 6,9 % | 2,6 % 5,6 % | 2,8 % 8,2 % | -5,4 |
| L | 4,5 % 6,8 % | 5,2 % 7,5 % | 3,3 % 4,8 % | 3,5 % 4,5 % | 3,2 % 3,7 % | 4,5 % 4,7 % | -0,2 |
| MP | 2,4 % 4,8 % | 3,6 % 7,1 % | 3,6 % 6,2 % | 2,0 % 3,6 % | 2,4 % 3,4 % | 3,3 % 4,2 % | -0,9 |
| ÖVR | 2,4 % 2,5 % | 1,0 % 1,2 % | 0,8 % 0,9 % | 1,2 % 1,3 % | 1,2 % 1,2 % | 1,5 % 1,5 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S22,9%29,3%-6,5pp
SD27,0%21,4%+5,6ppValdeltagande: Grästorp 87,2% · Vänersborg 85,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

