Grästorp vs Vara — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GrästorpVara
22,9%
S21,5%
21,3%
24,6%
27,0%
SD26,8%
8,1%
6,9%
2,8%
4,7%
8,8%
7,3%
4,5%
4,1%
3,3%
2,5%
Valdeltagande 87,2%Valdeltagande 85,0%
Kommun 2026
GrästorpVara
16,5%
S20,2%
22,9%
35,6%
12,5%
SD16,9%
15,0%
6,7%
1,1%
5,0%
1,2%
2,9%
0,7%
1,0%
6,1%
1,2%
Valdeltagande 85,8%Valdeltagande 81,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Grästorp, den ljusare undre är Vara. Skillnaden är Grästorp minus Vara i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 29,5 % 28,6 % | 31,6 % 33,0 % | 23,6 % 25,7 % | 21,1 % 21,5 % | 20,2 % 22,0 % | 21,3 % 24,6 % | -3,4 |
| S | 32,6 % 32,1 % | 30,5 % 28,3 % | 30,6 % 29,6 % | 25,7 % 24,9 % | 24,9 % 25,0 % | 22,9 % 21,5 % | +1,4 |
| SD | 2,3 % 2,2 % | 6,3 % 5,8 % | 15,8 % 17,1 % | 23,2 % 23,7 % | 29,4 % 29,9 % | 27,0 % 26,8 % | +0,2 |
| C | 16,4 % 16,0 % | 14,1 % 12,4 % | 13,0 % 11,0 % | 12,9 % 11,8 % | 9,3 % 7,5 % | 8,1 % 6,9 % | +1,2 |
| KD | 6,4 % 7,8 % | 4,2 % 6,2 % | 4,2 % 4,1 % | 7,2 % 6,5 % | 6,8 % 6,4 % | 8,8 % 7,3 % | +1,5 |
| L | 4,5 % 4,9 % | 5,2 % 5,6 % | 3,3 % 3,3 % | 3,5 % 3,4 % | 3,2 % 2,6 % | 4,5 % 4,1 % | +0,3 |
| V | 3,6 % 4,1 % | 3,5 % 4,2 % | 3,9 % 4,0 % | 3,2 % 4,9 % | 2,6 % 3,8 % | 2,8 % 4,7 % | -1,8 |
| MP | 2,4 % 2,3 % | 3,6 % 3,7 % | 3,6 % 3,4 % | 2,0 % 1,9 % | 2,4 % 1,8 % | 3,3 % 2,5 % | +0,8 |
| ÖVR | 2,4 % 1,9 % | 1,0 % 0,8 % | 0,8 % 0,7 % | 1,2 % 1,3 % | 1,2 % 0,8 % | 1,5 % 1,7 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,2 % 1,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Grästorp 87,2% · Vara 85,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

