Hoppa till innehållet

Grums vs Karlstad — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GrumsKarlstad
33,5%
S
31,7%
16,8%
M
21,8%
26,6%
SD
14,5%
4,3%
C
6,6%
4,4%
V
7,5%
6,5%
KD
6,0%
3,3%
L
4,8%
2,4%
MP
5,8%
Valdeltagande 82,8%Valdeltagande 86,6%

Kommun 2026

GrumsKarlstad
41,2%
S
34,5%
22,5%
M
24,9%
21,2%
SD
10,9%
5,5%
C
5,6%
4,3%
V
7,4%
2,2%
KD
5,9%
0,6%
L
3,4%
2,4%
MP
5,3%
Valdeltagande 80,4%Valdeltagande 85,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Grums, den ljusare undre är Karlstad. Skillnaden är Grums minus Karlstad i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
52,0 %
36,8 %
48,8 %
32,9 %
48,0 %
34,7 %
41,2 %
31,7 %
37,9 %
34,8 %
33,5 %
31,7 %
+1,8
M
16,3 %
25,2 %
20,9 %
29,9 %
15,2 %
23,3 %
12,8 %
19,5 %
14,3 %
19,6 %
16,8 %
21,8 %
-5,0
SD
2,7 %
2,3 %
5,5 %
4,2 %
14,9 %
9,6 %
23,2 %
14,1 %
29,4 %
17,3 %
26,6 %
14,5 %
+12,1
C
9,5 %
7,5 %
7,3 %
5,5 %
7,4 %
5,7 %
7,0 %
8,5 %
5,1 %
6,5 %
4,3 %
6,6 %
-2,3
MP
2,3 %
5,5 %
3,7 %
8,0 %
2,9 %
7,8 %
1,7 %
4,8 %
1,8 %
5,1 %
2,4 %
5,8 %
-3,3
V
6,4 %
6,0 %
5,3 %
5,5 %
4,3 %
5,5 %
5,5 %
7,9 %
4,3 %
6,2 %
4,4 %
7,5 %
-3,1
L
3,3 %
7,7 %
3,9 %
7,5 %
2,4 %
5,3 %
2,2 %
5,7 %
1,8 %
4,7 %
3,3 %
4,8 %
-1,5
KD
5,4 %
6,5 %
3,4 %
5,3 %
3,0 %
4,5 %
4,7 %
6,4 %
4,4 %
4,8 %
6,5 %
6,0 %
+0,5
FI
—
—
—
—
1,1 %
3,0 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,1 %
2,5 %
1,3 %
1,2 %
0,9 %
0,8 %
1,8 %
1,4 %
1,0 %
1,1 %
2,3 %
1,4 %
+0,9

Största skillnader — Riksdag 2026

M16,8%21,8%-5,0pp
SD26,6%14,5%+12,1pp
C4,3%6,6%-2,3pp
V4,4%7,5%-3,1pp
MP2,4%5,8%-3,3pp

Valdeltagande: Grums 82,8% · Karlstad 86,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad