Hoppa till innehållet

Grums vs Säffle — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GrumsSäffle
33,5%
S
26,0%
16,8%
M
18,9%
26,6%
SD
25,9%
4,3%
C
7,5%
4,4%
V
4,6%
6,5%
KD
8,6%
3,3%
L
4,0%
2,4%
MP
2,8%
Valdeltagande 82,8%Valdeltagande 83,8%

Kommun 2026

GrumsSäffle
41,2%
S
20,7%
22,5%
M
18,4%
21,2%
SD
14,3%
5,5%
C
15,7%
4,3%
V
3,1%
2,2%
KD
7,8%
0,6%
L
2,3%
2,4%
MP
3,5%
Valdeltagande 80,4%Valdeltagande 80,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Grums, den ljusare undre är Säffle. Skillnaden är Grums minus Säffle i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
52,0 %
36,8 %
48,8 %
33,6 %
48,0 %
33,3 %
41,2 %
27,7 %
37,9 %
28,0 %
33,5 %
26,0 %
+7,5
SD
2,7 %
3,9 %
5,5 %
6,4 %
14,9 %
17,9 %
23,2 %
25,1 %
29,4 %
29,3 %
26,6 %
25,9 %
+0,6
M
16,3 %
20,6 %
20,9 %
27,4 %
15,2 %
19,1 %
12,8 %
15,6 %
14,3 %
16,7 %
16,8 %
18,9 %
-2,1
C
9,5 %
17,1 %
7,3 %
12,1 %
7,4 %
13,6 %
7,0 %
14,2 %
5,1 %
9,1 %
4,3 %
7,5 %
-3,2
KD
5,4 %
7,0 %
3,4 %
5,9 %
3,0 %
4,2 %
4,7 %
6,8 %
4,4 %
7,5 %
6,5 %
8,6 %
-2,1
V
6,4 %
4,2 %
5,3 %
3,9 %
4,3 %
3,5 %
5,5 %
4,6 %
4,3 %
3,6 %
4,4 %
4,6 %
-0,2
L
3,3 %
5,2 %
3,9 %
5,6 %
2,4 %
3,4 %
2,2 %
3,1 %
1,8 %
2,7 %
3,3 %
4,0 %
-0,7
MP
2,3 %
2,5 %
3,7 %
4,4 %
2,9 %
3,3 %
1,7 %
2,0 %
1,8 %
2,1 %
2,4 %
2,8 %
-0,4
ÖVR
2,1 %
2,8 %
1,3 %
0,7 %
0,9 %
0,6 %
1,8 %
1,0 %
1,0 %
1,0 %
2,3 %
1,6 %
+0,6
FI
—
—
—
—
1,1 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S33,5%26,0%+7,5pp
M16,8%18,9%-2,1pp
C4,3%7,5%-3,2pp
KD6,5%8,6%-2,1pp

Valdeltagande: Grums 82,8% · Säffle 83,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad