Gullspång vs Kristinehamn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
GullspångKristinehamn
29,9%
S32,5%
18,2%
18,0%
25,4%
SD20,7%
5,8%
5,4%
5,9%
6,7%
6,0%
6,1%
3,1%
5,1%
3,3%
3,9%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 84,9%
Kommun 2026
GullspångKristinehamn
32,1%
S28,6%
35,4%
23,9%
11,6%
SD15,5%
4,4%
5,9%
3,7%
7,5%
1,8%
4,0%
2,3%
10,7%
1,5%
3,5%
Valdeltagande 78,7%Valdeltagande 83,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gullspång, den ljusare undre är Kristinehamn. Skillnaden är Gullspång minus Kristinehamn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,1 % 43,6 % | 43,9 % 40,6 % | 42,3 % 41,2 % | 35,5 % 34,1 % | 34,5 % 36,4 % | 29,9 % 32,5 % | -2,6 |
| SD | 3,7 % 2,5 % | 6,2 % 4,5 % | 16,4 % 11,4 % | 23,9 % 18,0 % | 29,4 % 23,2 % | 25,4 % 20,7 % | +4,6 |
| M | 17,8 % 20,6 % | 22,7 % 25,4 % | 16,0 % 19,3 % | 13,9 % 16,0 % | 14,2 % 14,9 % | 18,2 % 18,0 % | +0,2 |
| C | 11,2 % 8,6 % | 7,5 % 6,1 % | 7,9 % 6,3 % | 8,6 % 8,8 % | 5,9 % 6,0 % | 5,8 % 5,4 % | +0,4 |
| V | 5,3 % 7,3 % | 5,1 % 6,3 % | 5,3 % 5,6 % | 5,9 % 7,5 % | 4,6 % 5,7 % | 5,9 % 6,7 % | -0,8 |
| KD | 7,0 % 5,5 % | 5,3 % 4,4 % | 3,8 % 3,8 % | 5,4 % 5,9 % | 5,0 % 5,0 % | 6,0 % 6,1 % | -0,0 |
| L | 4,7 % 6,4 % | 4,9 % 6,1 % | 2,4 % 4,8 % | 2,5 % 5,5 % | 2,2 % 4,6 % | 3,1 % 5,1 % | -1,9 |
| MP | 3,0 % 3,6 % | 3,7 % 5,5 % | 3,1 % 5,1 % | 2,2 % 3,0 % | 2,2 % 3,2 % | 3,3 % 3,9 % | -0,6 |
| ÖVR | 4,3 % 1,9 % | 0,7 % 1,1 % | 1,1 % 0,8 % | 2,2 % 1,3 % | 1,8 % 1,0 % | 2,5 % 1,6 % | +0,8 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,9%32,5%-2,6pp
SD25,4%20,7%+4,6ppValdeltagande: Gullspång 83,2% · Kristinehamn 84,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

