Hoppa till innehållet

Gullspång vs Laxå — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GullspångLaxå
29,9%
S
29,3%
18,2%
M
14,4%
25,4%
SD
25,5%
5,8%
C
6,1%
5,9%
V
5,2%
6,0%
KD
8,2%
3,1%
L
3,2%
3,3%
MP
3,0%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 85,0%

Kommun 2026

GullspångLaxå
32,1%
S
22,6%
35,4%
M
26,1%
11,6%
SD
8,4%
4,4%
C
20,6%
3,7%
V
10,3%
1,8%
KD
10,2%
2,3%
L
0,4%
1,5%
MP
1,2%
Valdeltagande 78,7%Valdeltagande 82,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gullspång, den ljusare undre är Laxå. Skillnaden är Gullspång minus Laxå i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
43,1 %
53,6 %
43,9 %
49,0 %
42,3 %
43,9 %
35,5 %
35,5 %
34,5 %
34,5 %
29,9 %
29,3 %
+0,6
SD
3,7 %
3,6 %
6,2 %
5,5 %
16,4 %
18,1 %
23,9 %
24,1 %
29,4 %
30,7 %
25,4 %
25,5 %
-0,2
M
17,8 %
13,5 %
22,7 %
19,5 %
16,0 %
13,8 %
13,9 %
12,0 %
14,2 %
12,3 %
18,2 %
14,4 %
+3,8
C
11,2 %
7,6 %
7,5 %
5,7 %
7,9 %
5,6 %
8,6 %
6,4 %
5,9 %
5,1 %
5,8 %
6,1 %
-0,4
KD
7,0 %
8,0 %
5,3 %
6,3 %
3,8 %
5,4 %
5,4 %
9,4 %
5,0 %
6,3 %
6,0 %
8,2 %
-2,2
V
5,3 %
5,6 %
5,1 %
5,2 %
5,3 %
5,5 %
5,9 %
6,9 %
4,6 %
4,8 %
5,9 %
5,2 %
+0,7
L
4,7 %
4,3 %
4,9 %
5,2 %
2,4 %
2,9 %
2,5 %
2,8 %
2,2 %
2,9 %
3,1 %
3,2 %
-0,0
ÖVR
4,3 %
1,7 %
0,7 %
0,6 %
1,1 %
0,8 %
2,2 %
1,2 %
1,8 %
1,4 %
2,5 %
5,2 %
-2,7
MP
3,0 %
2,0 %
3,7 %
3,0 %
3,1 %
3,2 %
2,2 %
1,6 %
2,2 %
2,1 %
3,3 %
3,0 %
+0,3
FI
—
—
—
—
1,9 %
0,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M18,2%14,4%+3,8pp
KD6,0%8,2%-2,2pp

Valdeltagande: Gullspång 83,2% · Laxå 85,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad