Hoppa till innehållet

Gullspång vs Töreboda — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

GullspångTöreboda
29,9%
S
26,4%
18,2%
M
18,9%
25,4%
SD
25,4%
5,8%
C
6,8%
5,9%
V
6,8%
6,0%
KD
7,1%
3,1%
L
3,5%
3,3%
MP
2,7%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 84,1%

Kommun 2026

GullspångTöreboda
32,1%
S
27,1%
35,4%
M
32,7%
11,6%
SD
16,0%
4,4%
C
11,6%
3,7%
V
7,6%
1,8%
KD
2,6%
2,3%
L
2,2%
1,5%
MP
0,0%
Valdeltagande 78,7%Valdeltagande 81,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Gullspång, den ljusare undre är Töreboda. Skillnaden är Gullspång minus Töreboda i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
43,1 %
39,9 %
43,9 %
37,6 %
42,3 %
35,6 %
35,5 %
30,5 %
34,5 %
29,9 %
29,9 %
26,4 %
+3,4
SD
3,7 %
3,0 %
6,2 %
6,5 %
16,4 %
17,4 %
23,9 %
23,1 %
29,4 %
29,9 %
25,4 %
25,4 %
0,0
M
17,8 %
21,2 %
22,7 %
24,8 %
16,0 %
18,4 %
13,9 %
17,3 %
14,2 %
17,3 %
18,2 %
18,9 %
-0,7
C
11,2 %
14,0 %
7,5 %
11,6 %
7,9 %
12,1 %
8,6 %
10,9 %
5,9 %
6,5 %
5,8 %
6,8 %
-1,0
KD
7,0 %
6,9 %
5,3 %
5,3 %
3,8 %
3,9 %
5,4 %
6,6 %
5,0 %
5,7 %
6,0 %
7,1 %
-1,0
V
5,3 %
5,2 %
5,1 %
5,1 %
5,3 %
4,1 %
5,9 %
4,6 %
4,6 %
3,9 %
5,9 %
6,8 %
-0,9
L
4,7 %
4,0 %
4,9 %
3,9 %
2,4 %
2,6 %
2,5 %
3,1 %
2,2 %
2,4 %
3,1 %
3,5 %
-0,4
ÖVR
4,3 %
2,7 %
0,7 %
0,9 %
1,1 %
0,8 %
2,2 %
1,9 %
1,8 %
2,2 %
2,5 %
2,4 %
+0,0
MP
3,0 %
3,1 %
3,7 %
4,3 %
3,1 %
3,7 %
2,2 %
2,0 %
2,2 %
2,3 %
3,3 %
2,7 %
+0,6
FI
—
—
—
—
1,9 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,9%26,4%+3,4pp

Valdeltagande: Gullspång 83,2% · Töreboda 84,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad