Habo vs Jönköping — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HaboJönköping
22,8%
S27,7%
21,6%
20,2%
22,4%
SD17,4%
7,3%
7,3%
3,2%
6,6%
12,8%
9,9%
4,6%
4,9%
3,9%
4,7%
Valdeltagande 91,7%Valdeltagande 86,2%
Kommun 2026
HaboJönköping
24,2%
S27,9%
29,1%
22,0%
15,3%
SD14,5%
5,2%
6,5%
3,1%
7,4%
11,8%
14,2%
0,9%
2,6%
2,9%
4,3%
Valdeltagande 89,9%Valdeltagande 83,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Habo, den ljusare undre är Jönköping. Skillnaden är Habo minus Jönköping i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,7 % 34,5 % | 27,0 % 29,5 % | 27,7 % 30,5 % | 23,7 % 27,6 % | 26,3 % 29,9 % | 22,8 % 27,7 % | -4,9 |
| M | 24,8 % 22,9 % | 30,3 % 27,9 % | 22,7 % 21,9 % | 19,7 % 18,6 % | 20,5 % 19,4 % | 21,6 % 20,2 % | +1,4 |
| SD | 3,4 % 2,6 % | 6,1 % 5,5 % | 15,4 % 12,5 % | 20,0 % 16,4 % | 23,8 % 19,4 % | 22,4 % 17,4 % | +5,0 |
| KD | 19,4 % 17,0 % | 16,4 % 13,5 % | 13,4 % 11,1 % | 15,1 % 12,3 % | 11,1 % 9,1 % | 12,8 % 9,9 % | +2,9 |
| C | 7,0 % 5,8 % | 5,5 % 5,3 % | 6,5 % 5,8 % | 8,8 % 9,2 % | 7,0 % 7,5 % | 7,3 % 7,3 % | +0,1 |
| MP | 3,2 % 4,1 % | 5,2 % 6,4 % | 5,4 % 6,8 % | 3,4 % 4,2 % | 3,3 % 4,2 % | 3,9 % 4,7 % | -0,8 |
| V | 3,4 % 5,0 % | 3,1 % 4,8 % | 3,2 % 4,6 % | 3,9 % 5,9 % | 2,8 % 4,8 % | 3,2 % 6,6 % | -3,4 |
| L | 5,6 % 6,0 % | 6,0 % 6,3 % | 3,7 % 4,2 % | 4,2 % 4,6 % | 3,8 % 4,4 % | 4,6 % 4,9 % | -0,3 |
| ÖVR | 1,5 % 2,1 % | 0,5 % 0,8 % | 0,8 % 0,7 % | 1,1 % 1,2 % | 1,4 % 1,3 % | 1,4 % 1,4 % | 0,0 |
| FI | — — | — — | 1,1 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S22,8%27,7%-4,9pp
SD22,4%17,4%+5,0ppValdeltagande: Habo 91,7% · Jönköping 86,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

