Hoppa till innehållet

Habo vs Mullsjö — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HaboMullsjö
22,8%
S
23,6%
21,6%
M
17,1%
22,4%
SD
25,6%
7,3%
C
6,7%
3,2%
V
4,1%
12,8%
KD
12,5%
4,6%
L
3,8%
3,9%
MP
4,6%
Valdeltagande 91,7%Valdeltagande 87,6%

Kommun 2026

HaboMullsjö
24,2%
S
22,4%
29,1%
M
20,1%
15,3%
SD
19,6%
5,2%
C
2,8%
3,1%
V
4,9%
11,8%
KD
17,5%
0,9%
L
2,6%
2,9%
MP
4,7%
Valdeltagande 89,9%Valdeltagande 85,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Habo, den ljusare undre är Mullsjö. Skillnaden är Habo minus Mullsjö i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
31,7 %
32,6 %
27,0 %
27,8 %
27,7 %
28,6 %
23,7 %
25,3 %
26,3 %
26,0 %
22,8 %
23,6 %
-0,8
M
24,8 %
20,9 %
30,3 %
25,6 %
22,7 %
16,7 %
19,7 %
14,1 %
20,5 %
16,4 %
21,6 %
17,1 %
+4,5
SD
3,4 %
3,0 %
6,1 %
6,1 %
15,4 %
16,0 %
20,0 %
22,1 %
23,8 %
27,0 %
22,4 %
25,6 %
-3,2
KD
19,4 %
19,8 %
16,4 %
18,8 %
13,4 %
17,0 %
15,1 %
17,9 %
11,1 %
12,5 %
12,8 %
12,5 %
+0,3
C
7,0 %
7,2 %
5,5 %
5,0 %
6,5 %
5,1 %
8,8 %
7,0 %
7,0 %
5,7 %
7,3 %
6,7 %
+0,7
L
5,6 %
5,0 %
6,0 %
5,2 %
3,7 %
3,4 %
4,2 %
2,6 %
3,8 %
3,2 %
4,6 %
3,8 %
+0,7
MP
3,2 %
4,1 %
5,2 %
5,8 %
5,4 %
6,0 %
3,4 %
4,0 %
3,3 %
3,8 %
3,9 %
4,6 %
-0,7
V
3,4 %
4,8 %
3,1 %
4,8 %
3,2 %
4,8 %
3,9 %
5,4 %
2,8 %
3,9 %
3,2 %
4,1 %
-0,9
ÖVR
1,5 %
2,8 %
0,5 %
0,9 %
0,8 %
1,0 %
1,1 %
1,6 %
1,4 %
1,4 %
1,4 %
1,9 %
-0,6
FI
—
—
—
—
1,1 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M21,6%17,1%+4,5pp
SD22,4%25,6%-3,2pp

Valdeltagande: Habo 91,7% · Mullsjö 87,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad