Håbo vs Sigtuna — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HåboSigtuna
22,2%
S27,7%
25,0%
21,7%
25,1%
SD18,4%
4,9%
4,7%
4,8%
10,8%
7,2%
6,4%
5,5%
4,7%
3,5%
4,0%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 79,1%
Kommun 2026
HåboSigtuna
18,1%
S30,4%
21,2%
29,0%
17,4%
SD12,4%
3,9%
3,4%
4,5%
11,5%
3,9%
4,7%
5,2%
3,0%
3,5%
3,4%
Valdeltagande 82,1%Valdeltagande 74,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Håbo, den ljusare undre är Sigtuna. Skillnaden är Håbo minus Sigtuna i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 39,6 % 34,7 % | 42,6 % 38,2 % | 33,8 % 30,2 % | 26,6 % 24,7 % | 23,8 % 22,3 % | 25,0 % 21,7 % | +3,3 |
| S | 28,8 % 32,9 % | 24,9 % 27,9 % | 25,7 % 28,3 % | 21,1 % 25,5 % | 24,5 % 27,6 % | 22,2 % 27,7 % | -5,5 |
| SD | 2,4 % 2,5 % | 5,9 % 5,0 % | 14,8 % 12,8 % | 24,2 % 19,3 % | 28,4 % 22,3 % | 25,1 % 18,4 % | +6,7 |
| V | 3,6 % 4,1 % | 3,1 % 3,8 % | 3,4 % 4,6 % | 5,2 % 6,4 % | 3,9 % 6,3 % | 4,8 % 10,8 % | -6,0 |
| L | 6,8 % 7,6 % | 7,2 % 7,1 % | 4,9 % 5,0 % | 5,3 % 4,9 % | 4,3 % 4,1 % | 5,5 % 4,7 % | +0,8 |
| KD | 6,3 % 6,3 % | 4,7 % 5,9 % | 4,3 % 5,2 % | 6,5 % 7,6 % | 6,0 % 6,0 % | 7,2 % 6,4 % | +0,8 |
| C | 6,0 % 5,3 % | 5,0 % 4,5 % | 4,9 % 4,3 % | 7,1 % 6,7 % | 5,2 % 5,3 % | 4,9 % 4,7 % | +0,2 |
| MP | 4,0 % 4,5 % | 5,5 % 6,3 % | 5,6 % 6,5 % | 2,8 % 3,5 % | 2,8 % 3,4 % | 3,5 % 4,0 % | -0,5 |
| ÖVR | 2,7 % 2,1 % | 1,1 % 1,2 % | 1,1 % 1,1 % | 1,2 % 1,6 % | 1,1 % 2,9 % | 1,8 % 1,6 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S22,2%27,7%-5,5pp
SD25,1%18,4%+6,7ppValdeltagande: Håbo 85,1% · Sigtuna 79,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

