Hoppa till innehållet

Håbo vs Uppsala — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HåboUppsala
22,2%
S
27,6%
25,0%
M
17,1%
25,1%
SD
10,9%
4,9%
C
8,7%
4,8%
V
12,3%
7,2%
KD
5,9%
5,5%
L
5,2%
3,5%
MP
10,9%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 87,7%

Kommun 2026

HåboUppsala
18,1%
S
26,1%
21,2%
M
19,0%
17,4%
SD
9,4%
3,9%
C
8,0%
4,5%
V
13,3%
3,9%
KD
6,7%
5,2%
L
3,4%
3,5%
MP
9,2%
Valdeltagande 82,1%Valdeltagande 85,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Håbo, den ljusare undre är Uppsala. Skillnaden är Håbo minus Uppsala i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
39,6 %
26,9 %
42,6 %
29,5 %
33,8 %
22,3 %
26,6 %
18,4 %
23,8 %
17,6 %
25,0 %
17,1 %
+7,9
S
28,8 %
26,9 %
24,9 %
24,0 %
25,7 %
25,9 %
21,1 %
26,5 %
24,5 %
29,4 %
22,2 %
27,6 %
-5,3
SD
2,4 %
2,0 %
5,9 %
3,8 %
14,8 %
8,1 %
24,2 %
11,5 %
28,4 %
13,0 %
25,1 %
10,9 %
+14,2
V
3,6 %
6,5 %
3,1 %
6,4 %
3,4 %
7,7 %
5,2 %
11,0 %
3,9 %
10,2 %
4,8 %
12,3 %
-7,5
L
6,8 %
11,3 %
7,2 %
9,2 %
4,9 %
7,4 %
5,3 %
7,4 %
4,3 %
5,9 %
5,5 %
5,2 %
+0,3
MP
4,0 %
7,8 %
5,5 %
11,2 %
5,6 %
10,6 %
2,8 %
7,2 %
2,8 %
8,9 %
3,5 %
10,9 %
-7,5
C
6,0 %
8,6 %
5,0 %
7,6 %
4,9 %
6,0 %
7,1 %
8,9 %
5,2 %
7,8 %
4,9 %
8,7 %
-3,7
KD
6,3 %
7,0 %
4,7 %
6,4 %
4,3 %
5,2 %
6,5 %
6,9 %
6,0 %
5,4 %
7,2 %
5,9 %
+1,3
FI
—
—
—
—
1,6 %
5,6 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,7 %
3,0 %
1,1 %
1,9 %
1,1 %
1,3 %
1,2 %
2,2 %
1,1 %
1,9 %
1,8 %
1,4 %
+0,4

Största skillnader — Riksdag 2026

S22,2%27,6%-5,3pp
M25,0%17,1%+7,9pp
SD25,1%10,9%+14,2pp
C4,9%8,7%-3,7pp
V4,8%12,3%-7,5pp
MP3,5%10,9%-7,5pp

Valdeltagande: Håbo 85,1% · Uppsala 87,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad