Hagfors vs Karlstad — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HagforsKarlstad
37,9%
S31,7%
14,2%
21,8%
26,1%
SD14,5%
3,7%
6,6%
4,8%
7,5%
6,0%
6,0%
3,3%
4,8%
2,3%
5,8%
Valdeltagande 81,6%Valdeltagande 86,6%
Kommun 2026
HagforsKarlstad
34,6%
S34,5%
3,4%
24,9%
9,7%
SD10,9%
3,6%
5,6%
3,6%
7,4%
0,7%
5,9%
0,5%
3,4%
1,3%
5,3%
Valdeltagande 75,3%Valdeltagande 85,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hagfors, den ljusare undre är Karlstad. Skillnaden är Hagfors minus Karlstad i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 55,8 % 36,8 % | 53,6 % 32,9 % | 54,1 % 34,7 % | 47,5 % 31,7 % | 43,2 % 34,8 % | 37,9 % 31,7 % | +6,2 |
| M | 11,7 % 25,2 % | 14,4 % 29,9 % | 10,6 % 23,3 % | 9,3 % 19,5 % | 9,4 % 19,6 % | 14,2 % 21,8 % | -7,6 |
| SD | 3,7 % 2,3 % | 5,3 % 4,2 % | 14,3 % 9,6 % | 18,0 % 14,1 % | 27,6 % 17,3 % | 26,1 % 14,5 % | +11,6 |
| V | 11,1 % 6,0 % | 9,2 % 5,5 % | 6,5 % 5,5 % | 8,3 % 7,9 % | 5,5 % 6,2 % | 4,8 % 7,5 % | -2,7 |
| C | 8,3 % 7,5 % | 7,1 % 5,5 % | 6,6 % 5,7 % | 7,9 % 8,5 % | 4,3 % 6,5 % | 3,7 % 6,6 % | -2,9 |
| MP | 1,8 % 5,5 % | 2,6 % 8,0 % | 1,9 % 7,8 % | 1,3 % 4,8 % | 1,8 % 5,1 % | 2,3 % 5,8 % | -3,5 |
| L | 3,1 % 7,7 % | 4,0 % 7,5 % | 2,1 % 5,3 % | 2,3 % 5,7 % | 2,1 % 4,7 % | 3,3 % 4,8 % | -1,5 |
| KD | 3,1 % 6,5 % | 2,1 % 5,3 % | 2,1 % 4,5 % | 4,5 % 6,4 % | 5,0 % 4,8 % | 6,0 % 6,0 % | -0,0 |
| FI | — — | — — | 1,1 % 3,0 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,5 % 2,5 % | 1,6 % 1,2 % | 0,6 % 0,8 % | 1,0 % 1,4 % | 1,2 % 1,1 % | 1,8 % 1,4 % | +0,4 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S37,9%31,7%+6,2pp
SD26,1%14,5%+11,6ppValdeltagande: Hagfors 81,6% · Karlstad 86,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

