Hoppa till innehållet

Hagfors vs Malung-Sälen — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HagforsMalung-Sälen
37,9%
S
25,2%
14,2%
M
21,8%
26,1%
SD
27,5%
3,7%
C
5,0%
4,8%
V
3,5%
6,0%
KD
9,2%
3,3%
L
4,3%
2,3%
MP
2,3%
Valdeltagande 81,6%Valdeltagande 85,3%

Kommun 2026

HagforsMalung-Sälen
34,6%
S
37,2%
3,4%
M
24,6%
9,7%
SD
17,0%
3,6%
C
5,2%
3,6%
V
0,0%
0,7%
KD
2,6%
0,5%
L
2,4%
1,3%
MP
1,0%
Valdeltagande 75,3%Valdeltagande 82,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hagfors, den ljusare undre är Malung-Sälen. Skillnaden är Hagfors minus Malung-Sälen i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
55,8 %
37,8 %
53,6 %
36,5 %
54,1 %
36,2 %
47,5 %
29,0 %
43,2 %
26,2 %
37,9 %
25,2 %
+12,6
SD
3,7 %
2,1 %
5,3 %
5,7 %
14,3 %
17,3 %
18,0 %
24,6 %
27,6 %
32,1 %
26,1 %
27,5 %
-1,4
M
11,7 %
26,4 %
14,4 %
30,0 %
10,6 %
22,6 %
9,3 %
19,0 %
9,4 %
18,9 %
14,2 %
21,8 %
-7,6
C
8,3 %
11,8 %
7,1 %
8,2 %
6,6 %
8,6 %
7,9 %
9,3 %
4,3 %
5,4 %
3,7 %
5,0 %
-1,2
V
11,1 %
7,9 %
9,2 %
6,7 %
6,5 %
4,7 %
8,3 %
6,1 %
5,5 %
4,1 %
4,8 %
3,5 %
+1,3
KD
3,1 %
3,7 %
2,1 %
2,6 %
2,1 %
2,4 %
4,5 %
5,9 %
5,0 %
6,5 %
6,0 %
9,2 %
-3,2
L
3,1 %
6,3 %
4,0 %
5,8 %
2,1 %
3,7 %
2,3 %
3,1 %
2,1 %
3,3 %
3,3 %
4,3 %
-1,0
MP
1,8 %
2,4 %
2,6 %
3,0 %
1,9 %
2,7 %
1,3 %
1,7 %
1,8 %
1,9 %
2,3 %
2,3 %
-0,0
ÖVR
1,5 %
1,7 %
1,6 %
1,5 %
0,6 %
1,0 %
1,0 %
1,3 %
1,2 %
1,6 %
1,8 %
1,2 %
+0,5
FI
—
—
—
—
1,1 %
0,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S37,9%25,2%+12,6pp
M14,2%21,8%-7,6pp
KD6,0%9,2%-3,2pp

Valdeltagande: Hagfors 81,6% · Malung-Sälen 85,3%

Data: ValmyndighetenUppdaterad