Hagfors vs Sunne — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HagforsSunne
37,9%
S24,3%
14,2%
23,5%
26,1%
SD21,4%
3,7%
9,6%
4,8%
4,2%
6,0%
7,2%
3,3%
4,7%
2,3%
3,6%
Valdeltagande 81,6%Valdeltagande 85,5%
Kommun 2026
HagforsSunne
34,6%
S21,9%
3,4%
27,6%
9,7%
SD13,7%
3,6%
16,1%
3,6%
3,9%
0,7%
2,5%
0,5%
4,9%
1,3%
2,9%
Valdeltagande 75,3%Valdeltagande 82,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hagfors, den ljusare undre är Sunne. Skillnaden är Hagfors minus Sunne i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 55,8 % 34,2 % | 53,6 % 32,6 % | 54,1 % 34,9 % | 47,5 % 28,6 % | 43,2 % 28,1 % | 37,9 % 24,3 % | +13,6 |
| SD | 3,7 % 2,5 % | 5,3 % 4,1 % | 14,3 % 12,6 % | 18,0 % 18,8 % | 27,6 % 24,4 % | 26,1 % 21,4 % | +4,7 |
| M | 11,7 % 23,7 % | 14,4 % 27,4 % | 10,6 % 21,4 % | 9,3 % 17,6 % | 9,4 % 19,6 % | 14,2 % 23,5 % | -9,3 |
| C | 8,3 % 19,9 % | 7,1 % 16,8 % | 6,6 % 13,8 % | 7,9 % 15,1 % | 4,3 % 9,5 % | 3,7 % 9,6 % | -5,9 |
| V | 11,1 % 3,9 % | 9,2 % 4,5 % | 6,5 % 3,6 % | 8,3 % 4,8 % | 5,5 % 3,4 % | 4,8 % 4,2 % | +0,6 |
| KD | 3,1 % 5,7 % | 2,1 % 4,4 % | 2,1 % 3,5 % | 4,5 % 7,2 % | 5,0 % 7,3 % | 6,0 % 7,2 % | -1,2 |
| L | 3,1 % 5,2 % | 4,0 % 4,9 % | 2,1 % 4,0 % | 2,3 % 3,9 % | 2,1 % 3,5 % | 3,3 % 4,7 % | -1,4 |
| MP | 1,8 % 3,2 % | 2,6 % 4,1 % | 1,9 % 3,6 % | 1,3 % 2,5 % | 1,8 % 3,1 % | 2,3 % 3,6 % | -1,3 |
| FI | — — | — — | 1,1 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,5 % 1,7 % | 1,6 % 1,1 % | 0,6 % 0,7 % | 1,0 % 1,4 % | 1,2 % 1,1 % | 1,8 % 1,6 % | +0,2 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S37,9%24,3%+13,6pp
SD26,1%21,4%+4,7ppValdeltagande: Hagfors 81,6% · Sunne 85,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

