Hoppa till innehållet

Hagfors vs Torsby — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HagforsTorsby
37,9%
S
29,9%
14,2%
M
20,5%
26,1%
SD
24,3%
3,7%
C
5,6%
4,8%
V
3,8%
6,0%
KD
7,6%
3,3%
L
3,6%
2,3%
MP
2,6%
Valdeltagande 81,6%Valdeltagande 81,7%

Kommun 2026

HagforsTorsby
34,6%
S
33,8%
3,4%
M
17,5%
9,7%
SD
13,3%
3,6%
C
10,2%
3,6%
V
3,3%
0,7%
KD
3,8%
0,5%
L
0,4%
1,3%
MP
1,0%
Valdeltagande 75,3%Valdeltagande 76,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hagfors, den ljusare undre är Torsby. Skillnaden är Hagfors minus Torsby i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
55,8 %
44,7 %
53,6 %
44,3 %
54,1 %
43,5 %
47,5 %
35,5 %
43,2 %
32,8 %
37,9 %
29,9 %
+7,9
SD
3,7 %
2,9 %
5,3 %
4,2 %
14,3 %
14,4 %
18,0 %
21,4 %
27,6 %
28,9 %
26,1 %
24,3 %
+1,8
M
11,7 %
21,4 %
14,4 %
24,3 %
10,6 %
17,3 %
9,3 %
13,9 %
9,4 %
16,2 %
14,2 %
20,5 %
-6,3
C
8,3 %
11,7 %
7,1 %
8,8 %
6,6 %
8,9 %
7,9 %
11,2 %
4,3 %
5,9 %
3,7 %
5,6 %
-1,9
V
11,1 %
8,3 %
9,2 %
7,2 %
6,5 %
5,8 %
8,3 %
6,5 %
5,5 %
4,2 %
4,8 %
3,8 %
+1,0
KD
3,1 %
3,9 %
2,1 %
3,1 %
2,1 %
2,8 %
4,5 %
5,2 %
5,0 %
6,4 %
6,0 %
7,6 %
-1,6
L
3,1 %
3,2 %
4,0 %
3,5 %
2,1 %
2,5 %
2,3 %
3,1 %
2,1 %
2,3 %
3,3 %
3,6 %
-0,3
MP
1,8 %
2,5 %
2,6 %
2,8 %
1,9 %
2,7 %
1,3 %
1,9 %
1,8 %
2,1 %
2,3 %
2,6 %
-0,3
ÖVR
1,5 %
1,4 %
1,6 %
1,8 %
0,6 %
0,8 %
1,0 %
1,3 %
1,2 %
1,2 %
1,8 %
2,1 %
-0,3
FI
—
—
—
—
1,1 %
1,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S37,9%29,9%+7,9pp
M14,2%20,5%-6,3pp

Valdeltagande: Hagfors 81,6% · Torsby 81,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad