Hällefors vs Karlskoga — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HälleforsKarlskoga
34,5%
S32,7%
14,4%
22,0%
22,3%
SD19,6%
4,1%
3,5%
6,6%
6,6%
5,1%
4,8%
3,0%
3,4%
3,5%
3,0%
Valdeltagande 80,9%Valdeltagande 84,6%
Kommun 2026
HälleforsKarlskoga
25,2%
S30,1%
17,9%
43,7%
6,7%
SD10,3%
8,7%
2,2%
10,2%
6,6%
0,5%
3,2%
0,3%
1,7%
2,4%
2,1%
Valdeltagande 78,3%Valdeltagande 83,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hällefors, den ljusare undre är Karlskoga. Skillnaden är Hällefors minus Karlskoga i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,5 % 49,4 % | 51,2 % 46,3 % | 47,3 % 44,7 % | 39,7 % 37,5 % | 38,3 % 37,4 % | 34,5 % 32,7 % | +1,9 |
| SD | 3,5 % 3,0 % | 7,2 % 4,7 % | 18,0 % 14,4 % | 24,7 % 18,3 % | 29,5 % 23,7 % | 22,3 % 19,6 % | +2,7 |
| M | 12,6 % 19,8 % | 17,8 % 23,2 % | 12,9 % 18,7 % | 11,9 % 18,0 % | 13,1 % 18,9 % | 14,4 % 22,0 % | -7,6 |
| V | 8,6 % 6,4 % | 7,2 % 5,3 % | 6,6 % 5,0 % | 9,0 % 7,2 % | 5,9 % 5,0 % | 6,6 % 6,6 % | +0,1 |
| C | 7,6 % 4,2 % | 4,7 % 3,1 % | 4,7 % 3,4 % | 6,0 % 6,0 % | 4,2 % 4,1 % | 4,1 % 3,5 % | +0,6 |
| ÖVR | 1,9 % 4,0 % | 1,2 % 1,9 % | 1,3 % 0,9 % | 1,4 % 1,3 % | 1,2 % 1,3 % | 6,5 % 4,5 % | +2,0 |
| MP | 2,7 % 3,2 % | 4,5 % 5,4 % | 3,1 % 4,8 % | 1,8 % 2,8 % | 2,6 % 2,6 % | 3,5 % 3,0 % | +0,5 |
| KD | 3,0 % 5,3 % | 2,5 % 4,8 % | 2,1 % 3,6 % | 3,4 % 4,8 % | 3,1 % 3,9 % | 5,1 % 4,8 % | +0,3 |
| L | 2,7 % 4,8 % | 3,6 % 5,3 % | 2,2 % 3,3 % | 2,1 % 4,0 % | 2,1 % 3,0 % | 3,0 % 3,4 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD22,3%19,6%+2,7ppValdeltagande: Hällefors 80,9% · Karlskoga 84,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

