Hällefors vs Lindesberg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HälleforsLindesberg
34,5%
S27,8%
14,4%
16,5%
22,3%
SD24,4%
4,1%
5,2%
6,6%
6,0%
5,1%
6,0%
3,0%
4,2%
3,5%
3,9%
Valdeltagande 80,9%Valdeltagande 84,4%
Kommun 2026
HälleforsLindesberg
25,2%
S25,8%
17,9%
17,9%
6,7%
SD20,3%
8,7%
5,7%
10,2%
6,5%
0,5%
4,9%
0,3%
5,5%
2,4%
4,0%
Valdeltagande 78,3%Valdeltagande 82,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hällefors, den ljusare undre är Lindesberg. Skillnaden är Hällefors minus Lindesberg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,5 % 43,5 % | 51,2 % 38,6 % | 47,3 % 36,9 % | 39,7 % 31,6 % | 38,3 % 30,2 % | 34,5 % 27,8 % | +6,7 |
| SD | 3,5 % 5,1 % | 7,2 % 9,2 % | 18,0 % 20,9 % | 24,7 % 25,0 % | 29,5 % 30,1 % | 22,3 % 24,4 % | -2,1 |
| M | 12,6 % 18,2 % | 17,8 % 23,5 % | 12,9 % 16,9 % | 11,9 % 15,8 % | 13,1 % 15,5 % | 14,4 % 16,5 % | -2,1 |
| C | 7,6 % 12,3 % | 4,7 % 8,0 % | 4,7 % 7,5 % | 6,0 % 8,5 % | 4,2 % 6,0 % | 4,1 % 5,2 % | -1,1 |
| V | 8,6 % 5,3 % | 7,2 % 4,6 % | 6,6 % 4,3 % | 9,0 % 6,1 % | 5,9 % 5,1 % | 6,6 % 6,0 % | +0,6 |
| ÖVR | 1,9 % 2,1 % | 1,2 % 1,0 % | 1,3 % 0,9 % | 1,4 % 1,6 % | 1,2 % 1,8 % | 6,5 % 5,9 % | +0,5 |
| KD | 3,0 % 5,4 % | 2,5 % 4,8 % | 2,1 % 3,7 % | 3,4 % 6,0 % | 3,1 % 5,4 % | 5,1 % 6,0 % | -0,9 |
| MP | 2,7 % 3,6 % | 4,5 % 5,2 % | 3,1 % 4,7 % | 1,8 % 2,6 % | 2,6 % 3,3 % | 3,5 % 3,9 % | -0,5 |
| L | 2,7 % 4,4 % | 3,6 % 5,0 % | 2,2 % 2,8 % | 2,1 % 2,8 % | 2,1 % 2,7 % | 3,0 % 4,2 % | -1,2 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S34,5%27,8%+6,7pp
SD22,3%24,4%-2,1ppValdeltagande: Hällefors 80,9% · Lindesberg 84,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

