Hällefors vs Ludvika — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HälleforsLudvika
34,5%
S32,4%
14,4%
16,9%
22,3%
SD24,6%
4,1%
4,7%
6,6%
7,4%
5,1%
5,7%
3,0%
3,1%
3,5%
3,3%
Valdeltagande 80,9%Valdeltagande 83,1%
Kommun 2026
HälleforsLudvika
25,2%
S30,7%
17,9%
22,8%
6,7%
SD12,4%
8,7%
8,5%
10,2%
9,2%
0,5%
3,9%
0,3%
1,6%
2,4%
3,0%
Valdeltagande 78,3%Valdeltagande 79,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hällefors, den ljusare undre är Ludvika. Skillnaden är Hällefors minus Ludvika i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 57,5 % 49,1 % | 51,2 % 45,1 % | 47,3 % 40,6 % | 39,7 % 35,4 % | 38,3 % 35,2 % | 34,5 % 32,4 % | +2,1 |
| SD | 3,5 % 2,9 % | 7,2 % 7,6 % | 18,0 % 20,0 % | 24,7 % 23,2 % | 29,5 % 28,1 % | 22,3 % 24,6 % | -2,3 |
| M | 12,6 % 16,6 % | 17,8 % 20,7 % | 12,9 % 15,4 % | 11,9 % 14,1 % | 13,1 % 14,1 % | 14,4 % 16,9 % | -2,5 |
| V | 8,6 % 10,0 % | 7,2 % 8,2 % | 6,6 % 7,6 % | 9,0 % 8,3 % | 5,9 % 6,2 % | 6,6 % 7,4 % | -0,8 |
| C | 7,6 % 6,1 % | 4,7 % 3,9 % | 4,7 % 4,1 % | 6,0 % 6,5 % | 4,2 % 4,6 % | 4,1 % 4,7 % | -0,6 |
| ÖVR | 1,9 % 3,6 % | 1,2 % 1,1 % | 1,3 % 0,5 % | 1,4 % 1,6 % | 1,2 % 1,4 % | 6,5 % 1,9 % | +4,6 |
| KD | 3,0 % 4,0 % | 2,5 % 3,3 % | 2,1 % 2,4 % | 3,4 % 4,5 % | 3,1 % 4,7 % | 5,1 % 5,7 % | -0,6 |
| MP | 2,7 % 3,2 % | 4,5 % 5,1 % | 3,1 % 4,6 % | 1,8 % 2,9 % | 2,6 % 2,8 % | 3,5 % 3,3 % | +0,2 |
| L | 2,7 % 4,4 % | 3,6 % 5,0 % | 2,2 % 3,1 % | 2,1 % 3,5 % | 2,1 % 2,9 % | 3,0 % 3,1 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S34,5%32,4%+2,1pp
SD22,3%24,6%-2,3ppValdeltagande: Hällefors 80,9% · Ludvika 83,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

