Hoppa till innehållet

Hallsberg vs Kumla — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HallsbergKumla
32,6%
S
29,4%
15,7%
M
18,4%
22,6%
SD
20,1%
5,3%
C
5,4%
5,5%
V
6,1%
5,7%
KD
6,9%
3,5%
L
5,3%
3,6%
MP
3,2%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 86,7%

Kommun 2026

HallsbergKumla
36,7%
S
30,9%
18,3%
M
16,9%
20,8%
SD
15,1%
7,2%
C
7,6%
6,0%
V
6,9%
3,9%
KD
5,4%
4,0%
L
15,3%
2,9%
MP
1,8%
Valdeltagande 82,4%Valdeltagande 84,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hallsberg, den ljusare undre är Kumla. Skillnaden är Hallsberg minus Kumla i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
49,1 %
47,3 %
44,8 %
41,1 %
43,6 %
38,2 %
36,9 %
32,5 %
35,5 %
33,2 %
32,6 %
29,4 %
+3,1
SD
4,6 %
4,3 %
6,7 %
7,2 %
16,7 %
16,3 %
21,7 %
21,1 %
27,2 %
25,6 %
22,6 %
20,1 %
+2,6
M
14,7 %
16,5 %
20,7 %
23,4 %
14,6 %
18,0 %
13,8 %
16,9 %
14,7 %
17,3 %
15,7 %
18,4 %
-2,7
KD
6,6 %
8,9 %
5,3 %
6,9 %
4,3 %
5,8 %
5,9 %
8,0 %
4,6 %
5,6 %
5,7 %
6,9 %
-1,3
C
8,8 %
7,4 %
6,3 %
5,2 %
6,2 %
5,1 %
7,9 %
7,0 %
6,1 %
5,6 %
5,3 %
5,4 %
-0,1
V
6,0 %
4,7 %
5,9 %
4,2 %
5,0 %
4,3 %
6,6 %
5,6 %
4,8 %
4,3 %
5,5 %
6,1 %
-0,6
L
4,9 %
6,1 %
4,8 %
6,3 %
2,9 %
5,0 %
3,2 %
5,0 %
2,9 %
4,7 %
3,5 %
5,3 %
-1,8
ÖVR
1,9 %
1,8 %
0,8 %
1,0 %
0,7 %
0,8 %
1,4 %
1,1 %
1,3 %
1,2 %
5,5 %
5,1 %
+0,4
MP
3,5 %
2,9 %
4,9 %
4,7 %
4,3 %
5,0 %
2,6 %
2,7 %
2,9 %
2,6 %
3,6 %
3,2 %
+0,4
FI
—
—
—
—
1,6 %
1,7 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S32,6%29,4%+3,1pp
M15,7%18,4%-2,7pp
SD22,6%20,1%+2,6pp

Valdeltagande: Hallsberg 85,1% · Kumla 86,7%

Data: ValmyndighetenUppdaterad