Hoppa till innehållet

Hallsberg vs Laxå — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HallsbergLaxå
32,6%
S
29,3%
15,7%
M
14,4%
22,6%
SD
25,5%
5,3%
C
6,1%
5,5%
V
5,2%
5,7%
KD
8,2%
3,5%
L
3,2%
3,6%
MP
3,0%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 85,0%

Kommun 2026

HallsbergLaxå
36,7%
S
22,6%
18,3%
M
26,1%
20,8%
SD
8,4%
7,2%
C
20,6%
6,0%
V
10,3%
3,9%
KD
10,2%
4,0%
L
0,4%
2,9%
MP
1,2%
Valdeltagande 82,4%Valdeltagande 82,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hallsberg, den ljusare undre är Laxå. Skillnaden är Hallsberg minus Laxå i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
49,1 %
53,6 %
44,8 %
49,0 %
43,6 %
43,9 %
36,9 %
35,5 %
35,5 %
34,5 %
32,6 %
29,3 %
+3,3
SD
4,6 %
3,6 %
6,7 %
5,5 %
16,7 %
18,1 %
21,7 %
24,1 %
27,2 %
30,7 %
22,6 %
25,5 %
-2,9
M
14,7 %
13,5 %
20,7 %
19,5 %
14,6 %
13,8 %
13,8 %
12,0 %
14,7 %
12,3 %
15,7 %
14,4 %
+1,3
KD
6,6 %
8,0 %
5,3 %
6,3 %
4,3 %
5,4 %
5,9 %
9,4 %
4,6 %
6,3 %
5,7 %
8,2 %
-2,6
C
8,8 %
7,6 %
6,3 %
5,7 %
6,2 %
5,6 %
7,9 %
6,4 %
6,1 %
5,1 %
5,3 %
6,1 %
-0,8
V
6,0 %
5,6 %
5,9 %
5,2 %
5,0 %
5,5 %
6,6 %
6,9 %
4,8 %
4,8 %
5,5 %
5,2 %
+0,3
ÖVR
1,9 %
1,7 %
0,8 %
0,6 %
0,7 %
0,8 %
1,4 %
1,2 %
1,3 %
1,4 %
5,5 %
5,2 %
+0,4
L
4,9 %
4,3 %
4,8 %
5,2 %
2,9 %
2,9 %
3,2 %
2,8 %
2,9 %
2,9 %
3,5 %
3,2 %
+0,3
MP
3,5 %
2,0 %
4,9 %
3,0 %
4,3 %
3,2 %
2,6 %
1,6 %
2,9 %
2,1 %
3,6 %
3,0 %
+0,6
FI
—
—
—
—
1,6 %
0,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S32,6%29,3%+3,3pp
SD22,6%25,5%-2,9pp
KD5,7%8,2%-2,6pp

Valdeltagande: Hallsberg 85,1% · Laxå 85,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad