Hallsberg vs Lekeberg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HallsbergLekeberg
32,6%
S22,3%
15,7%
19,8%
22,6%
SD22,4%
5,3%
8,6%
5,5%
3,5%
5,7%
8,6%
3,5%
4,7%
3,6%
4,1%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 88,9%
Kommun 2026
HallsbergLekeberg
36,7%
S20,8%
18,3%
34,6%
20,8%
SD11,1%
7,2%
13,1%
6,0%
3,7%
3,9%
6,8%
4,0%
3,6%
2,9%
3,3%
Valdeltagande 82,4%Valdeltagande 88,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hallsberg, den ljusare undre är Lekeberg. Skillnaden är Hallsberg minus Lekeberg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,1 % 34,8 % | 44,8 % 30,7 % | 43,6 % 30,0 % | 36,9 % 25,9 % | 35,5 % 25,3 % | 32,6 % 22,3 % | +10,3 |
| SD | 4,6 % 4,7 % | 6,7 % 7,5 % | 16,7 % 18,2 % | 21,7 % 23,9 % | 27,2 % 27,5 % | 22,6 % 22,4 % | +0,2 |
| M | 14,7 % 18,9 % | 20,7 % 24,8 % | 14,6 % 16,9 % | 13,8 % 15,7 % | 14,7 % 17,2 % | 15,7 % 19,8 % | -4,2 |
| C | 8,8 % 17,2 % | 6,3 % 12,9 % | 6,2 % 13,4 % | 7,9 % 13,2 % | 6,1 % 9,5 % | 5,3 % 8,6 % | -3,3 |
| KD | 6,6 % 10,0 % | 5,3 % 8,9 % | 4,3 % 6,8 % | 5,9 % 8,7 % | 4,6 % 8,1 % | 5,7 % 8,6 % | -2,9 |
| V | 6,0 % 4,1 % | 5,9 % 4,5 % | 5,0 % 4,3 % | 6,6 % 5,3 % | 4,8 % 3,5 % | 5,5 % 3,5 % | +2,0 |
| ÖVR | 1,9 % 2,0 % | 0,8 % 1,1 % | 0,7 % 1,2 % | 1,4 % 1,7 % | 1,3 % 1,6 % | 5,5 % 5,9 % | -0,4 |
| MP | 3,5 % 3,6 % | 4,9 % 5,3 % | 4,3 % 4,3 % | 2,6 % 2,7 % | 2,9 % 3,4 % | 3,6 % 4,1 % | -0,5 |
| L | 4,9 % 4,8 % | 4,8 % 4,4 % | 2,9 % 3,1 % | 3,2 % 3,0 % | 2,9 % 3,8 % | 3,5 % 4,7 % | -1,2 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,6%22,3%+10,3ppValdeltagande: Hallsberg 85,1% · Lekeberg 88,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

