Hoppa till innehållet

Hallsberg vs Motala — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HallsbergMotala
32,6%
S
31,6%
15,7%
M
19,4%
22,6%
SD
21,9%
5,3%
C
5,3%
5,5%
V
5,8%
5,7%
KD
6,2%
3,5%
L
4,7%
3,6%
MP
3,3%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 84,5%

Kommun 2026

HallsbergMotala
36,7%
S
35,7%
18,3%
M
23,4%
20,8%
SD
16,3%
7,2%
C
7,0%
6,0%
V
6,0%
3,9%
KD
4,8%
4,0%
L
3,3%
2,9%
MP
3,0%
Valdeltagande 82,4%Valdeltagande 82,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hallsberg, den ljusare undre är Motala. Skillnaden är Hallsberg minus Motala i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
49,1 %
44,1 %
44,8 %
42,9 %
43,6 %
39,8 %
36,9 %
32,7 %
35,5 %
34,2 %
32,6 %
31,6 %
+1,0
SD
4,6 %
2,6 %
6,7 %
5,7 %
16,7 %
16,2 %
21,7 %
20,3 %
27,2 %
24,9 %
22,6 %
21,9 %
+0,7
M
14,7 %
21,0 %
20,7 %
24,0 %
14,6 %
18,7 %
13,8 %
19,5 %
14,7 %
18,7 %
15,7 %
19,4 %
-3,8
C
8,8 %
6,2 %
6,3 %
4,6 %
6,2 %
5,0 %
7,9 %
6,8 %
6,1 %
5,1 %
5,3 %
5,3 %
+0,1
KD
6,6 %
5,9 %
5,3 %
4,6 %
4,3 %
3,8 %
5,9 %
6,2 %
4,6 %
5,5 %
5,7 %
6,2 %
-0,5
V
6,0 %
5,8 %
5,9 %
5,5 %
5,0 %
4,8 %
6,6 %
6,3 %
4,8 %
4,4 %
5,5 %
5,8 %
-0,3
L
4,9 %
6,1 %
4,8 %
6,2 %
2,9 %
4,4 %
3,2 %
4,4 %
2,9 %
3,5 %
3,5 %
4,7 %
-1,2
ÖVR
1,9 %
4,3 %
0,8 %
1,3 %
0,7 %
1,0 %
1,4 %
1,0 %
1,3 %
1,0 %
5,5 %
1,8 %
+3,7
MP
3,5 %
4,0 %
4,9 %
5,2 %
4,3 %
4,9 %
2,6 %
2,7 %
2,9 %
2,7 %
3,6 %
3,3 %
+0,3
FI
—
—
—
—
1,6 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M15,7%19,4%-3,8pp

Valdeltagande: Hallsberg 85,1% · Motala 84,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad