Hoppa till innehållet

Hallsberg vs Örebro — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HallsbergÖrebro
32,6%
S
30,5%
15,7%
M
17,5%
22,6%
SD
13,7%
5,3%
C
6,3%
5,5%
V
9,6%
5,7%
KD
6,3%
3,5%
L
4,9%
3,6%
MP
6,1%
Valdeltagande 85,1%Valdeltagande 86,6%

Kommun 2026

HallsbergÖrebro
36,7%
S
30,4%
18,3%
M
14,8%
20,8%
SD
6,1%
7,2%
C
5,7%
6,0%
V
10,3%
3,9%
KD
5,7%
4,0%
L
5,0%
2,9%
MP
4,5%
Valdeltagande 82,4%Valdeltagande 85,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hallsberg, den ljusare undre är Örebro. Skillnaden är Hallsberg minus Örebro i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
49,1 %
38,0 %
44,8 %
34,1 %
43,6 %
32,4 %
36,9 %
31,5 %
35,5 %
32,6 %
32,6 %
30,5 %
+2,1
SD
4,6 %
3,5 %
6,7 %
5,5 %
16,7 %
11,6 %
21,7 %
14,4 %
27,2 %
17,1 %
22,6 %
13,7 %
+8,9
M
14,7 %
21,0 %
20,7 %
26,0 %
14,6 %
21,0 %
13,8 %
17,9 %
14,7 %
17,5 %
15,7 %
17,5 %
-1,8
V
6,0 %
6,0 %
5,9 %
5,8 %
5,0 %
5,7 %
6,6 %
8,5 %
4,8 %
7,3 %
5,5 %
9,6 %
-4,1
C
8,8 %
6,3 %
6,3 %
4,8 %
6,2 %
5,1 %
7,9 %
8,1 %
6,1 %
7,0 %
5,3 %
6,3 %
-1,0
L
4,9 %
8,7 %
4,8 %
7,6 %
2,9 %
5,4 %
3,2 %
5,7 %
2,9 %
5,9 %
3,5 %
4,9 %
-1,4
MP
3,5 %
6,0 %
4,9 %
8,1 %
4,3 %
8,4 %
2,6 %
4,8 %
2,9 %
5,2 %
3,6 %
6,1 %
-2,5
KD
6,6 %
8,1 %
5,3 %
7,0 %
4,3 %
6,2 %
5,9 %
7,7 %
4,6 %
5,6 %
5,7 %
6,3 %
-0,7
ÖVR
1,9 %
2,4 %
0,8 %
1,1 %
0,7 %
1,0 %
1,4 %
1,6 %
1,3 %
1,8 %
5,5 %
5,1 %
+0,4
FI
—
—
—
—
1,6 %
3,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S32,6%30,5%+2,1pp
SD22,6%13,7%+8,9pp
V5,5%9,6%-4,1pp
MP3,6%6,1%-2,5pp

Valdeltagande: Hallsberg 85,1% · Örebro 86,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad