Hoppa till innehållet

Halmstad vs Hylte — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HalmstadHylte
29,5%
S
26,3%
21,2%
M
15,8%
18,6%
SD
25,7%
6,4%
C
8,3%
7,1%
V
7,8%
6,5%
KD
8,4%
5,1%
L
3,3%
4,3%
MP
3,0%
Valdeltagande 84,4%Valdeltagande 82,1%

Kommun 2026

HalmstadHylte
29,3%
S
26,3%
18,8%
M
17,4%
14,9%
SD
17,2%
6,1%
C
19,6%
7,6%
V
7,9%
6,4%
KD
4,1%
2,9%
L
1,6%
4,5%
MP
2,6%
Valdeltagande 82,6%Valdeltagande 78,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Halmstad, den ljusare undre är Hylte. Skillnaden är Halmstad minus Hylte i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
36,1 %
38,5 %
32,4 %
34,5 %
33,4 %
36,6 %
30,4 %
31,2 %
31,6 %
30,3 %
29,5 %
26,3 %
+3,1
M
27,7 %
21,7 %
31,6 %
25,5 %
24,6 %
17,3 %
21,3 %
14,4 %
20,8 %
14,7 %
21,2 %
15,8 %
+5,3
SD
2,6 %
4,1 %
5,3 %
6,9 %
12,4 %
18,5 %
17,7 %
25,8 %
21,7 %
30,5 %
18,6 %
25,7 %
-7,1
C
6,8 %
15,7 %
6,1 %
12,7 %
6,3 %
12,1 %
8,2 %
11,7 %
6,1 %
7,7 %
6,4 %
8,3 %
-1,9
KD
6,1 %
6,8 %
5,1 %
5,1 %
3,9 %
3,3 %
6,2 %
6,6 %
5,5 %
7,2 %
6,5 %
8,4 %
-1,9
L
7,8 %
5,1 %
7,6 %
6,6 %
5,4 %
4,2 %
5,3 %
3,3 %
4,4 %
2,7 %
5,1 %
3,3 %
+1,9
V
4,4 %
3,3 %
4,0 %
3,2 %
4,5 %
2,9 %
5,5 %
4,0 %
4,9 %
3,6 %
7,1 %
7,8 %
-0,7
MP
4,3 %
2,8 %
6,4 %
3,8 %
6,2 %
2,9 %
3,7 %
1,9 %
3,6 %
2,5 %
4,3 %
3,0 %
+1,4
ÖVR
4,2 %
2,0 %
1,7 %
1,6 %
1,6 %
1,1 %
1,6 %
1,2 %
1,5 %
0,9 %
1,3 %
1,4 %
-0,1
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,1 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,5%26,3%+3,1pp
M21,2%15,8%+5,3pp
SD18,6%25,7%-7,1pp

Valdeltagande: Halmstad 84,4% · Hylte 82,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad