Hoppa till innehållet

Halmstad vs Laholm — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HalmstadLaholm
29,5%
S
23,0%
21,2%
M
20,3%
18,6%
SD
26,6%
6,4%
C
7,4%
7,1%
V
4,6%
6,5%
KD
8,6%
5,1%
L
4,9%
4,3%
MP
3,2%
Valdeltagande 84,4%Valdeltagande 85,6%

Kommun 2026

HalmstadLaholm
29,3%
S
20,5%
18,8%
M
17,3%
14,9%
SD
18,4%
6,1%
C
12,3%
7,6%
V
4,6%
6,4%
KD
6,0%
2,9%
L
1,0%
4,5%
MP
3,1%
Valdeltagande 82,6%Valdeltagande 83,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Halmstad, den ljusare undre är Laholm. Skillnaden är Halmstad minus Laholm i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
36,1 %
28,7 %
32,4 %
25,3 %
33,4 %
27,0 %
30,4 %
23,3 %
31,6 %
25,1 %
29,5 %
23,0 %
+6,4
M
27,7 %
27,9 %
31,6 %
33,4 %
24,6 %
24,8 %
21,3 %
18,9 %
20,8 %
18,5 %
21,2 %
20,3 %
+0,9
SD
2,6 %
6,1 %
5,3 %
8,7 %
12,4 %
18,3 %
17,7 %
25,7 %
21,7 %
30,9 %
18,6 %
26,6 %
-8,0
C
6,8 %
15,8 %
6,1 %
12,9 %
6,3 %
11,3 %
8,2 %
11,7 %
6,1 %
7,4 %
6,4 %
7,4 %
-1,0
KD
6,1 %
6,4 %
5,1 %
4,7 %
3,9 %
3,9 %
6,2 %
7,6 %
5,5 %
7,3 %
6,5 %
8,6 %
-2,1
L
7,8 %
5,5 %
7,6 %
5,7 %
5,4 %
3,9 %
5,3 %
4,5 %
4,4 %
3,9 %
5,1 %
4,9 %
+0,2
V
4,4 %
3,7 %
4,0 %
3,1 %
4,5 %
3,0 %
5,5 %
3,9 %
4,9 %
3,0 %
7,1 %
4,6 %
+2,5
MP
4,3 %
3,4 %
6,4 %
4,6 %
6,2 %
5,1 %
3,7 %
3,0 %
3,6 %
2,8 %
4,3 %
3,2 %
+1,1
ÖVR
4,2 %
2,4 %
1,7 %
1,5 %
1,6 %
1,3 %
1,6 %
1,4 %
1,5 %
1,1 %
1,3 %
1,4 %
-0,1
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,5 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,5%23,0%+6,4pp
SD18,6%26,6%-8,0pp
V7,1%4,6%+2,5pp
KD6,5%8,6%-2,1pp

Valdeltagande: Halmstad 84,4% · Laholm 85,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad