Hoppa till innehållet

Halmstad vs Ljungby — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HalmstadLjungby
29,5%
S
24,9%
21,2%
M
17,3%
18,6%
SD
24,9%
6,4%
C
6,1%
7,1%
V
5,7%
6,5%
KD
11,7%
5,1%
L
4,4%
4,3%
MP
3,2%
Valdeltagande 84,4%Valdeltagande 83,6%

Kommun 2026

HalmstadLjungby
29,3%
S
20,6%
18,8%
M
19,5%
14,9%
SD
22,5%
6,1%
C
9,8%
7,6%
V
7,1%
6,4%
KD
16,1%
2,9%
L
1,1%
4,5%
MP
3,4%
Valdeltagande 82,6%Valdeltagande 79,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Halmstad, den ljusare undre är Ljungby. Skillnaden är Halmstad minus Ljungby i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
36,1 %
35,8 %
32,4 %
30,7 %
33,4 %
33,4 %
30,4 %
28,3 %
31,6 %
29,0 %
29,5 %
24,9 %
+4,5
M
27,7 %
23,2 %
31,6 %
27,9 %
24,6 %
20,3 %
21,3 %
18,6 %
20,8 %
19,4 %
21,2 %
17,3 %
+3,9
SD
2,6 %
3,2 %
5,3 %
6,1 %
12,4 %
16,4 %
17,7 %
23,4 %
21,7 %
28,3 %
18,6 %
24,9 %
-6,3
C
6,8 %
14,0 %
6,1 %
12,8 %
6,3 %
10,2 %
8,2 %
9,3 %
6,1 %
5,6 %
6,4 %
6,1 %
+0,3
KD
6,1 %
9,2 %
5,1 %
7,1 %
3,9 %
5,8 %
6,2 %
8,5 %
5,5 %
7,7 %
6,5 %
11,7 %
-5,2
L
7,8 %
5,0 %
7,6 %
5,1 %
5,4 %
3,1 %
5,3 %
3,0 %
4,4 %
2,5 %
5,1 %
4,4 %
+0,7
V
4,4 %
4,5 %
4,0 %
4,3 %
4,5 %
4,2 %
5,5 %
4,9 %
4,9 %
3,8 %
7,1 %
5,7 %
+1,3
MP
4,3 %
3,5 %
6,4 %
5,1 %
6,2 %
4,2 %
3,7 %
2,5 %
3,6 %
2,5 %
4,3 %
3,2 %
+1,1
ÖVR
4,2 %
1,6 %
1,7 %
0,9 %
1,6 %
1,1 %
1,6 %
1,4 %
1,5 %
1,3 %
1,3 %
1,6 %
-0,3
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,5%24,9%+4,5pp
M21,2%17,3%+3,9pp
SD18,6%24,9%-6,3pp
KD6,5%11,7%-5,2pp

Valdeltagande: Halmstad 84,4% · Ljungby 83,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad