Hammarö vs Säffle — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HammaröSäffle
31,4%
S26,0%
24,5%
18,9%
14,2%
SD25,9%
7,5%
7,5%
3,5%
4,6%
6,7%
8,6%
6,0%
4,0%
4,9%
2,8%
Valdeltagande 90,4%Valdeltagande 83,8%
Kommun 2026
HammaröSäffle
31,4%
S20,7%
30,5%
18,4%
8,5%
SD14,3%
5,3%
15,7%
4,2%
3,1%
6,2%
7,8%
4,8%
2,3%
6,3%
3,5%
Valdeltagande 90,2%Valdeltagande 80,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hammarö, den ljusare undre är Säffle. Skillnaden är Hammarö minus Säffle i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,9 % 36,8 % | 35,1 % 33,6 % | 37,7 % 33,3 % | 34,1 % 27,7 % | 37,2 % 28,0 % | 31,4 % 26,0 % | +5,4 |
| M | 24,9 % 20,6 % | 31,5 % 27,4 % | 25,8 % 19,1 % | 20,0 % 15,6 % | 20,5 % 16,7 % | 24,5 % 18,9 % | +5,6 |
| SD | 2,3 % 3,9 % | 3,9 % 6,4 % | 8,3 % 17,9 % | 13,2 % 25,1 % | 16,1 % 29,3 % | 14,2 % 25,9 % | -11,7 |
| C | 5,6 % 17,1 % | 4,5 % 12,1 % | 5,1 % 13,6 % | 8,8 % 14,2 % | 6,9 % 9,1 % | 7,5 % 7,5 % | 0,0 |
| KD | 6,6 % 7,0 % | 5,6 % 5,9 % | 4,8 % 4,2 % | 6,6 % 6,8 % | 5,2 % 7,5 % | 6,7 % 8,6 % | -1,9 |
| L | 7,0 % 5,2 % | 7,5 % 5,6 % | 5,3 % 3,4 % | 6,6 % 3,1 % | 5,4 % 2,7 % | 6,0 % 4,0 % | +1,9 |
| MP | 4,0 % 2,5 % | 5,8 % 4,4 % | 6,1 % 3,3 % | 4,1 % 2,0 % | 4,4 % 2,1 % | 4,9 % 2,8 % | +2,1 |
| V | 5,7 % 4,2 % | 5,0 % 3,9 % | 4,6 % 3,5 % | 5,7 % 4,6 % | 3,4 % 3,6 % | 3,5 % 4,6 % | -1,1 |
| ÖVR | 1,9 % 2,8 % | 1,2 % 0,7 % | 0,6 % 0,6 % | 0,9 % 1,0 % | 0,9 % 1,0 % | 1,2 % 1,6 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S31,4%26,0%+5,4pp
SD14,2%25,9%-11,7ppValdeltagande: Hammarö 90,4% · Säffle 83,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

