Haninge vs Huddinge — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HaningeHuddinge
30,1%
S29,3%
20,4%
20,5%
19,7%
SD14,0%
4,7%
6,9%
9,8%
11,5%
5,0%
4,5%
4,6%
5,3%
4,2%
6,6%
Valdeltagande 80,5%Valdeltagande 82,7%
Kommun 2026
HaningeHuddinge
30,8%
S27,4%
21,1%
20,4%
17,2%
SD11,4%
5,8%
6,0%
10,1%
11,7%
5,6%
3,7%
4,4%
5,5%
4,1%
6,1%
Valdeltagande 74,8%Valdeltagande 78,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Haninge, den ljusare undre är Huddinge. Skillnaden är Haninge minus Huddinge i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 32,6 % 35,2 % | 36,8 % 38,7 % | 28,5 % 30,5 % | 22,9 % 24,1 % | 20,9 % 21,4 % | 20,4 % 20,5 % | -0,1 |
| S | 33,3 % 29,1 % | 28,0 % 24,8 % | 30,4 % 26,9 % | 27,3 % 26,1 % | 29,8 % 30,0 % | 30,1 % 29,3 % | +0,7 |
| SD | 2,3 % 2,7 % | 5,8 % 4,8 % | 12,3 % 10,4 % | 19,9 % 15,2 % | 22,8 % 17,1 % | 19,7 % 14,0 % | +5,7 |
| V | 5,9 % 5,7 % | 5,0 % 5,3 % | 5,1 % 5,4 % | 8,0 % 8,6 % | 7,3 % 8,4 % | 9,8 % 11,5 % | -1,7 |
| L | 7,9 % 9,1 % | 6,8 % 7,7 % | 5,2 % 6,0 % | 5,1 % 6,1 % | 3,9 % 4,7 % | 4,6 % 5,3 % | -0,8 |
| MP | 5,5 % 5,4 % | 7,3 % 7,6 % | 7,5 % 8,5 % | 3,7 % 5,3 % | 3,7 % 5,7 % | 4,2 % 6,6 % | -2,5 |
| C | 3,9 % 4,2 % | 3,9 % 4,4 % | 3,5 % 4,2 % | 6,1 % 7,5 % | 5,4 % 6,9 % | 4,7 % 6,9 % | -2,2 |
| KD | 5,8 % 6,2 % | 4,5 % 5,2 % | 3,7 % 4,1 % | 5,4 % 5,3 % | 4,2 % 3,8 % | 5,0 % 4,5 % | +0,5 |
| FI | — — | — — | 2,3 % 3,0 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,8 % 2,3 % | 1,9 % 1,5 % | 1,5 % 1,0 % | 1,6 % 1,7 % | 2,2 % 2,1 % | 1,7 % 1,4 % | +0,3 |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD19,7%14,0%+5,7ppValdeltagande: Haninge 80,5% · Huddinge 82,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

