Haninge vs Nynäshamn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HaningeNynäshamn
30,1%
S27,8%
20,4%
19,7%
19,7%
SD23,9%
4,7%
5,1%
9,8%
6,3%
5,0%
6,0%
4,6%
4,5%
4,2%
5,1%
Valdeltagande 80,5%Valdeltagande 83,0%
Kommun 2026
HaningeNynäshamn
30,8%
S28,8%
21,1%
21,4%
17,2%
SD18,2%
5,8%
3,9%
10,1%
5,8%
5,6%
4,8%
4,4%
3,4%
4,1%
4,4%
Valdeltagande 74,8%Valdeltagande 78,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Haninge, den ljusare undre är Nynäshamn. Skillnaden är Haninge minus Nynäshamn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 32,6 % 31,3 % | 36,8 % 35,0 % | 28,5 % 26,4 % | 22,9 % 21,1 % | 20,9 % 17,7 % | 20,4 % 19,7 % | +0,7 |
| S | 33,3 % 34,9 % | 28,0 % 29,3 % | 30,4 % 30,6 % | 27,3 % 27,3 % | 29,8 % 31,4 % | 30,1 % 27,8 % | +2,3 |
| SD | 2,3 % 3,0 % | 5,8 % 6,1 % | 12,3 % 14,7 % | 19,9 % 23,1 % | 22,8 % 27,3 % | 19,7 % 23,9 % | -4,2 |
| V | 5,9 % 5,7 % | 5,0 % 5,4 % | 5,1 % 5,1 % | 8,0 % 6,8 % | 7,3 % 5,2 % | 9,8 % 6,3 % | +3,4 |
| L | 7,9 % 6,6 % | 6,8 % 6,3 % | 5,2 % 5,3 % | 5,1 % 4,5 % | 3,9 % 3,4 % | 4,6 % 4,5 % | +0,1 |
| MP | 5,5 % 5,2 % | 7,3 % 7,2 % | 7,5 % 6,4 % | 3,7 % 3,8 % | 3,7 % 4,0 % | 4,2 % 5,1 % | -0,9 |
| C | 3,9 % 5,1 % | 3,9 % 4,5 % | 3,5 % 4,3 % | 6,1 % 6,4 % | 5,4 % 4,5 % | 4,7 % 5,1 % | -0,4 |
| KD | 5,8 % 6,0 % | 4,5 % 4,8 % | 3,7 % 3,8 % | 5,4 % 5,8 % | 4,2 % 5,1 % | 5,0 % 6,0 % | -1,0 |
| ÖVR | 2,8 % 2,2 % | 1,9 % 1,4 % | 1,5 % 1,1 % | 1,6 % 1,3 % | 2,2 % 1,4 % | 1,7 % 1,6 % | +0,0 |
| FI | — — | — — | 2,3 % 2,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,1%27,8%+2,3pp
SD19,7%23,9%-4,2ppValdeltagande: Haninge 80,5% · Nynäshamn 83,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

