Haninge vs Tyresö — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HaningeTyresö
30,1%
S26,7%
20,4%
24,6%
19,7%
SD16,2%
4,7%
7,5%
9,8%
6,0%
5,0%
4,9%
4,6%
6,3%
4,2%
6,4%
Valdeltagande 80,5%Valdeltagande 86,8%
Kommun 2026
HaningeTyresö
30,8%
S29,5%
21,1%
30,8%
17,2%
SD13,8%
5,8%
4,7%
10,1%
5,7%
5,6%
3,7%
4,4%
4,5%
4,1%
6,8%
Valdeltagande 74,8%Valdeltagande 84,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Haninge, den ljusare undre är Tyresö. Skillnaden är Haninge minus Tyresö i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 32,6 % 38,6 % | 36,8 % 42,2 % | 28,5 % 34,5 % | 22,9 % 25,8 % | 20,9 % 23,6 % | 20,4 % 24,6 % | -4,2 |
| S | 33,3 % 26,2 % | 28,0 % 21,6 % | 30,4 % 24,0 % | 27,3 % 23,9 % | 29,8 % 29,8 % | 30,1 % 26,7 % | +3,4 |
| SD | 2,3 % 1,5 % | 5,8 % 4,1 % | 12,3 % 9,6 % | 19,9 % 16,3 % | 22,8 % 18,9 % | 19,7 % 16,2 % | +3,5 |
| V | 5,9 % 4,9 % | 5,0 % 4,0 % | 5,1 % 4,3 % | 8,0 % 6,4 % | 7,3 % 5,1 % | 9,8 % 6,0 % | +3,8 |
| L | 7,9 % 9,3 % | 6,8 % 8,4 % | 5,2 % 6,5 % | 5,1 % 6,9 % | 3,9 % 5,5 % | 4,6 % 6,3 % | -1,7 |
| MP | 5,5 % 6,0 % | 7,3 % 8,2 % | 7,5 % 8,4 % | 3,7 % 5,4 % | 3,7 % 5,3 % | 4,2 % 6,4 % | -2,3 |
| C | 3,9 % 4,9 % | 3,9 % 4,8 % | 3,5 % 4,6 % | 6,1 % 7,9 % | 5,4 % 6,6 % | 4,7 % 7,5 % | -2,8 |
| KD | 5,8 % 5,9 % | 4,5 % 5,5 % | 3,7 % 4,6 % | 5,4 % 5,8 % | 4,2 % 3,9 % | 5,0 % 4,9 % | +0,1 |
| ÖVR | 2,8 % 2,6 % | 1,9 % 1,3 % | 1,5 % 1,0 % | 1,6 % 1,6 % | 2,2 % 1,2 % | 1,7 % 1,4 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 2,3 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S30,1%26,7%+3,4pp
SD19,7%16,2%+3,5ppValdeltagande: Haninge 80,5% · Tyresö 86,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

