Hoppa till innehållet

Haparanda vs Övertorneå — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HaparandaÖvertorneå
31,5%
S
34,5%
15,9%
M
13,6%
28,7%
SD
20,1%
5,9%
C
8,4%
5,2%
V
7,1%
6,0%
KD
10,4%
3,1%
L
2,8%
2,1%
MP
1,9%
Valdeltagande 68,7%Valdeltagande 76,2%

Kommun 2026

HaparandaÖvertorneå
30,5%
S
22,0%
12,5%
M
1,0%
16,8%
SD
6,4%
22,1%
C
21,6%
4,7%
V
4,1%
5,9%
KD
11,3%
0,1%
L
0,2%
0,3%
MP
0,3%
Valdeltagande 62,7%Valdeltagande 72,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Haparanda, den ljusare undre är Övertorneå. Skillnaden är Haparanda minus Övertorneå i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
51,4 %
43,9 %
60,4 %
52,2 %
50,3 %
47,2 %
36,7 %
39,5 %
35,9 %
37,4 %
31,5 %
34,5 %
-3,0
SD
1,4 %
1,0 %
3,8 %
3,4 %
13,5 %
11,0 %
24,5 %
16,2 %
30,9 %
19,8 %
28,7 %
20,1 %
+8,6
M
17,2 %
12,7 %
17,2 %
13,5 %
13,3 %
10,7 %
12,8 %
9,6 %
13,5 %
10,5 %
15,9 %
13,6 %
+2,3
C
12,3 %
14,9 %
7,3 %
11,3 %
8,4 %
11,1 %
9,6 %
16,3 %
6,2 %
12,2 %
5,9 %
8,4 %
-2,5
V
6,3 %
11,7 %
4,3 %
10,5 %
4,8 %
10,1 %
5,9 %
9,4 %
3,8 %
6,8 %
5,2 %
7,1 %
-1,9
KD
3,7 %
4,6 %
2,6 %
3,4 %
2,7 %
3,6 %
5,3 %
5,4 %
5,1 %
8,9 %
6,0 %
10,4 %
-4,5
ÖVR
3,5 %
5,3 %
0,5 %
0,4 %
0,7 %
0,4 %
1,6 %
0,6 %
1,0 %
1,0 %
1,7 %
1,1 %
+0,5
L
2,3 %
3,2 %
1,5 %
2,8 %
1,8 %
2,2 %
1,9 %
1,7 %
1,7 %
1,7 %
3,1 %
2,8 %
+0,3
MP
2,1 %
2,7 %
2,3 %
2,6 %
2,9 %
2,8 %
1,8 %
1,3 %
1,9 %
1,6 %
2,1 %
1,9 %
+0,2
FI
—
—
—
—
1,6 %
1,1 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S31,5%34,5%-3,0pp
M15,9%13,6%+2,3pp
SD28,7%20,1%+8,6pp
C5,9%8,4%-2,5pp
KD6,0%10,4%-4,5pp

Valdeltagande: Haparanda 68,7% · Övertorneå 76,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad