Härnösand vs Sollefteå — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HärnösandSollefteå
34,8%
S30,5%
14,7%
9,5%
17,7%
SD24,5%
6,7%
8,7%
7,4%
7,7%
5,3%
10,9%
3,6%
2,2%
8,4%
3,6%
Valdeltagande 84,8%Valdeltagande 83,7%
Kommun 2026
HärnösandSollefteå
30,6%
S19,8%
21,0%
3,8%
10,4%
SD11,3%
8,3%
32,9%
7,0%
7,8%
3,5%
3,6%
2,5%
0,3%
10,5%
1,8%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 81,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Härnösand, den ljusare undre är Sollefteå. Skillnaden är Härnösand minus Sollefteå i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,4 % 51,1 % | 40,2 % 52,3 % | 43,2 % 53,7 % | 36,7 % 35,3 % | 39,6 % 39,1 % | 34,8 % 30,5 % | +4,3 |
| SD | 2,2 % 2,2 % | 4,0 % 4,5 % | 11,0 % 12,8 % | 16,8 % 18,7 % | 19,7 % 25,1 % | 17,7 % 24,5 % | -6,8 |
| M | 19,1 % 13,0 % | 22,4 % 15,5 % | 15,5 % 10,5 % | 13,1 % 9,0 % | 12,3 % 7,4 % | 14,7 % 9,5 % | +5,2 |
| V | 7,0 % 9,1 % | 6,4 % 7,0 % | 6,4 % 6,6 % | 8,9 % 15,3 % | 6,4 % 8,3 % | 7,4 % 7,7 % | -0,3 |
| C | 11,5 % 10,5 % | 7,4 % 6,4 % | 6,5 % 6,5 % | 9,9 % 12,8 % | 7,6 % 8,8 % | 6,7 % 8,7 % | -2,0 |
| KD | 4,9 % 4,6 % | 4,1 % 2,7 % | 3,3 % 2,0 % | 5,3 % 4,3 % | 4,7 % 6,0 % | 5,3 % 10,9 % | -5,6 |
| MP | 5,7 % 3,6 % | 8,1 % 4,5 % | 7,0 % 3,1 % | 4,3 % 1,5 % | 6,0 % 2,3 % | 8,4 % 3,6 % | +4,8 |
| L | 5,0 % 4,0 % | 5,5 % 3,5 % | 3,3 % 2,1 % | 3,2 % 1,6 % | 2,6 % 1,5 % | 3,6 % 2,2 % | +1,3 |
| ÖVR | 5,2 % 1,9 % | 1,9 % 3,5 % | 0,8 % 0,9 % | 1,8 % 1,5 % | 1,2 % 1,5 % | 1,5 % 2,4 % | -0,9 |
| FI | — — | — — | 3,0 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S34,8%30,5%+4,3pp
SD17,7%24,5%-6,8ppValdeltagande: Härnösand 84,8% · Sollefteå 83,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

