Hoppa till innehållet

Härryda vs Mölndal — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HärrydaMölndal
23,9%
S
26,4%
23,6%
M
21,6%
17,3%
SD
15,3%
8,7%
C
7,9%
4,9%
V
7,7%
6,3%
KD
5,9%
7,3%
L
6,3%
6,6%
MP
7,5%
Valdeltagande 89,3%Valdeltagande 87,5%

Kommun 2026

HärrydaMölndal
23,6%
S
26,8%
28,8%
M
23,4%
14,3%
SD
13,1%
7,1%
C
8,7%
5,1%
V
8,4%
3,9%
KD
5,2%
4,3%
L
4,5%
6,9%
MP
7,5%
Valdeltagande 87,8%Valdeltagande 85,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Härryda, den ljusare undre är Mölndal. Skillnaden är Härryda minus Mölndal i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
29,6 %
27,8 %
36,3 %
32,9 %
29,5 %
25,5 %
23,9 %
22,5 %
22,5 %
21,2 %
23,6 %
21,6 %
+2,0
S
29,2 %
29,9 %
21,9 %
24,8 %
22,6 %
25,3 %
21,6 %
24,0 %
27,2 %
28,2 %
23,9 %
26,4 %
-2,6
SD
2,7 %
3,3 %
5,6 %
5,6 %
12,6 %
11,6 %
17,7 %
15,8 %
20,6 %
17,7 %
17,3 %
15,3 %
+2,0
L
10,7 %
11,6 %
10,5 %
10,3 %
8,2 %
8,3 %
8,1 %
8,2 %
6,3 %
6,4 %
7,3 %
6,3 %
+1,0
C
7,0 %
5,6 %
6,0 %
4,8 %
6,2 %
5,0 %
9,3 %
8,1 %
7,0 %
7,2 %
8,7 %
7,9 %
+0,8
MP
5,5 %
5,5 %
7,6 %
8,5 %
8,0 %
9,1 %
5,5 %
5,8 %
5,6 %
6,2 %
6,6 %
7,5 %
-0,9
V
5,5 %
6,2 %
4,6 %
5,3 %
4,6 %
5,8 %
5,8 %
7,6 %
4,7 %
7,0 %
4,9 %
7,7 %
-2,8
KD
7,4 %
7,6 %
6,4 %
6,5 %
4,9 %
5,3 %
6,5 %
6,3 %
5,0 %
4,9 %
6,3 %
5,9 %
+0,4
FI
—
—
—
—
2,6 %
3,1 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,6 %
2,5 %
1,2 %
1,4 %
0,9 %
1,0 %
1,5 %
1,6 %
1,1 %
1,4 %
1,5 %
1,4 %
+0,1

Största skillnader — Riksdag 2026

S23,9%26,4%-2,6pp
V4,9%7,7%-2,8pp

Valdeltagande: Härryda 89,3% · Mölndal 87,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad