Hässleholm vs Höör — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HässleholmHöör
22,8%
S21,0%
18,9%
19,7%
28,2%
SD25,9%
5,5%
6,2%
6,5%
5,8%
7,6%
6,5%
5,5%
4,7%
3,5%
8,3%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 86,3%
Kommun 2026
HässleholmHöör
20,2%
S18,9%
16,9%
30,8%
23,8%
SD19,3%
7,8%
6,9%
6,9%
6,4%
7,4%
3,7%
5,2%
3,1%
3,1%
8,3%
Valdeltagande 80,9%Valdeltagande 84,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hässleholm, den ljusare undre är Höör. Skillnaden är Hässleholm minus Höör i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,0 % 30,7 % | 28,3 % 22,8 % | 29,9 % 25,5 % | 25,5 % 19,3 % | 24,6 % 23,1 % | 22,8 % 21,0 % | +1,7 |
| M | 25,3 % 28,2 % | 29,0 % 34,6 % | 19,0 % 22,4 % | 18,0 % 18,9 % | 17,7 % 17,6 % | 18,9 % 19,7 % | -0,8 |
| SD | 6,4 % 7,7 % | 12,9 % 11,5 % | 23,4 % 21,0 % | 29,1 % 28,2 % | 33,6 % 30,6 % | 28,2 % 25,9 % | +2,4 |
| C | 9,4 % 8,6 % | 8,0 % 6,2 % | 6,1 % 7,0 % | 6,9 % 7,8 % | 5,0 % 5,3 % | 5,5 % 6,2 % | -0,8 |
| KD | 8,6 % 5,7 % | 5,8 % 4,6 % | 5,1 % 3,8 % | 7,3 % 6,4 % | 6,8 % 6,0 % | 7,6 % 6,5 % | +1,1 |
| MP | 3,7 % 5,2 % | 6,0 % 7,4 % | 6,9 % 7,8 % | 3,1 % 5,6 % | 2,8 % 6,2 % | 3,5 % 8,3 % | -4,8 |
| L | 6,1 % 7,2 % | 5,9 % 7,2 % | 3,9 % 4,8 % | 4,1 % 5,5 % | 3,5 % 4,3 % | 5,5 % 4,7 % | +0,8 |
| V | 3,4 % 3,8 % | 3,2 % 3,7 % | 3,1 % 4,2 % | 4,6 % 6,2 % | 4,7 % 5,2 % | 6,5 % 5,8 % | +0,7 |
| ÖVR | 2,1 % 3,0 % | 0,9 % 1,8 % | 0,8 % 1,2 % | 1,4 % 2,1 % | 1,2 % 1,7 % | 1,7 % 1,9 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 2,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD28,2%25,9%+2,4ppValdeltagande: Hässleholm 83,2% · Höör 86,3%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

