Hässleholm vs Hörby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HässleholmHörby
22,8%
S20,3%
18,9%
17,2%
28,2%
SD34,8%
5,5%
6,2%
6,5%
3,8%
7,6%
7,3%
5,5%
5,3%
3,5%
3,5%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 84,6%
Kommun 2026
HässleholmHörby
20,2%
S19,6%
16,9%
12,8%
23,8%
SD38,5%
7,8%
8,8%
6,9%
3,6%
7,4%
4,4%
5,2%
6,5%
3,1%
2,5%
Valdeltagande 80,9%Valdeltagande 82,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hässleholm, den ljusare undre är Hörby. Skillnaden är Hässleholm minus Hörby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 6,4 % 8,0 % | 12,9 % 14,0 % | 23,4 % 27,4 % | 29,1 % 35,4 % | 33,6 % 39,0 % | 28,2 % 34,8 % | -6,6 |
| S | 35,0 % 28,8 % | 28,3 % 22,6 % | 29,9 % 24,9 % | 25,5 % 19,4 % | 24,6 % 21,1 % | 22,8 % 20,3 % | +2,4 |
| M | 25,3 % 26,7 % | 29,0 % 33,2 % | 19,0 % 19,4 % | 18,0 % 17,3 % | 17,7 % 16,3 % | 18,9 % 17,2 % | +1,7 |
| C | 9,4 % 12,4 % | 8,0 % 9,8 % | 6,1 % 9,0 % | 6,9 % 8,3 % | 5,0 % 5,6 % | 5,5 % 6,2 % | -0,8 |
| KD | 8,6 % 6,3 % | 5,8 % 4,2 % | 5,1 % 3,6 % | 7,3 % 6,6 % | 6,8 % 6,9 % | 7,6 % 7,3 % | +0,3 |
| L | 6,1 % 7,0 % | 5,9 % 6,0 % | 3,9 % 4,0 % | 4,1 % 4,3 % | 3,5 % 3,7 % | 5,5 % 5,3 % | +0,2 |
| MP | 3,7 % 3,1 % | 6,0 % 4,5 % | 6,9 % 4,8 % | 3,1 % 2,5 % | 2,8 % 2,8 % | 3,5 % 3,5 % | -0,0 |
| V | 3,4 % 2,5 % | 3,2 % 2,6 % | 3,1 % 2,7 % | 4,6 % 4,5 % | 4,7 % 3,7 % | 6,5 % 3,8 % | +2,7 |
| ÖVR | 2,1 % 5,1 % | 0,9 % 3,0 % | 0,8 % 2,1 % | 1,4 % 1,6 % | 1,2 % 1,0 % | 1,7 % 1,6 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S22,8%20,3%+2,4pp
SD28,2%34,8%-6,6ppValdeltagande: Hässleholm 83,2% · Hörby 84,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

