Hoppa till innehållet

Hässleholm vs Markaryd — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HässleholmMarkaryd
22,8%
S
23,1%
18,9%
M
16,7%
28,2%
SD
31,0%
5,5%
C
4,3%
6,5%
V
5,9%
7,6%
KD
11,9%
5,5%
L
3,8%
3,5%
MP
2,1%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 81,5%

Kommun 2026

HässleholmMarkaryd
20,2%
S
22,0%
16,9%
M
12,9%
23,8%
SD
16,3%
7,8%
C
6,6%
6,9%
V
3,4%
7,4%
KD
37,2%
5,2%
L
0,3%
3,1%
MP
1,0%
Valdeltagande 80,9%Valdeltagande 77,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hässleholm, den ljusare undre är Markaryd. Skillnaden är Hässleholm minus Markaryd i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
35,0 %
41,3 %
28,3 %
33,2 %
29,9 %
34,5 %
25,5 %
27,0 %
24,6 %
27,1 %
22,8 %
23,1 %
-0,3
SD
6,4 %
4,8 %
12,9 %
9,2 %
23,4 %
21,1 %
29,1 %
31,5 %
33,6 %
35,8 %
28,2 %
31,0 %
-2,8
M
25,3 %
19,8 %
29,0 %
27,4 %
19,0 %
19,6 %
18,0 %
16,5 %
17,7 %
15,5 %
18,9 %
16,7 %
+2,2
KD
8,6 %
12,6 %
5,8 %
10,1 %
5,1 %
7,4 %
7,3 %
10,6 %
6,8 %
9,6 %
7,6 %
11,9 %
-4,3
C
9,4 %
10,4 %
8,0 %
9,6 %
6,1 %
7,5 %
6,9 %
6,2 %
5,0 %
4,0 %
5,5 %
4,3 %
+1,2
MP
3,7 %
2,4 %
6,0 %
3,6 %
6,9 %
3,5 %
3,1 %
1,6 %
2,8 %
1,5 %
3,5 %
2,1 %
+1,4
V
3,4 %
2,8 %
3,2 %
2,8 %
3,1 %
2,4 %
4,6 %
3,1 %
4,7 %
3,2 %
6,5 %
5,9 %
+0,5
L
6,1 %
3,7 %
5,9 %
3,5 %
3,9 %
1,7 %
4,1 %
1,8 %
3,5 %
1,8 %
5,5 %
3,8 %
+1,8
ÖVR
2,1 %
2,2 %
0,9 %
0,6 %
0,8 %
1,4 %
1,4 %
1,6 %
1,2 %
1,6 %
1,7 %
1,3 %
+0,4
FI
—
—
—
—
1,8 %
0,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M18,9%16,7%+2,2pp
SD28,2%31,0%-2,8pp
KD7,6%11,9%-4,3pp

Valdeltagande: Hässleholm 83,2% · Markaryd 81,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad