Hässleholm vs Örkelljunga — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HässleholmÖrkelljunga
22,8%
S19,0%
18,9%
16,4%
28,2%
SD35,4%
5,5%
4,6%
6,5%
4,0%
7,6%
12,0%
5,5%
3,8%
3,5%
2,1%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 82,7%
Kommun 2026
HässleholmÖrkelljunga
20,2%
S20,1%
16,9%
18,6%
23,8%
SD32,6%
7,8%
8,3%
6,9%
2,5%
7,4%
15,0%
5,2%
0,7%
3,1%
1,3%
Valdeltagande 80,9%Valdeltagande 78,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hässleholm, den ljusare undre är Örkelljunga. Skillnaden är Hässleholm minus Örkelljunga i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 6,4 % 7,5 % | 12,9 % 12,4 % | 23,4 % 26,6 % | 29,1 % 35,5 % | 33,6 % 39,3 % | 28,2 % 35,4 % | -7,2 |
| S | 35,0 % 29,6 % | 28,3 % 25,6 % | 29,9 % 28,0 % | 25,5 % 20,8 % | 24,6 % 21,6 % | 22,8 % 19,0 % | +3,7 |
| M | 25,3 % 26,4 % | 29,0 % 29,4 % | 19,0 % 18,1 % | 18,0 % 15,4 % | 17,7 % 14,2 % | 18,9 % 16,4 % | +2,5 |
| KD | 8,6 % 13,9 % | 5,8 % 11,5 % | 5,1 % 9,9 % | 7,3 % 12,1 % | 6,8 % 11,2 % | 7,6 % 12,0 % | -4,4 |
| C | 9,4 % 7,8 % | 8,0 % 6,6 % | 6,1 % 6,0 % | 6,9 % 6,7 % | 5,0 % 4,4 % | 5,5 % 4,6 % | +0,9 |
| MP | 3,7 % 1,9 % | 6,0 % 4,1 % | 6,9 % 3,8 % | 3,1 % 2,3 % | 2,8 % 2,2 % | 3,5 % 2,1 % | +1,3 |
| V | 3,4 % 2,4 % | 3,2 % 3,0 % | 3,1 % 2,4 % | 4,6 % 2,9 % | 4,7 % 2,5 % | 6,5 % 4,0 % | +2,5 |
| L | 6,1 % 6,0 % | 5,9 % 5,9 % | 3,9 % 3,0 % | 4,1 % 2,7 % | 3,5 % 2,5 % | 5,5 % 3,8 % | +1,7 |
| ÖVR | 2,1 % 4,4 % | 0,9 % 1,5 % | 0,8 % 1,4 % | 1,4 % 1,5 % | 1,2 % 2,1 % | 1,7 % 2,7 % | -1,0 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 0,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S22,8%19,0%+3,7pp
SD28,2%35,4%-7,2ppValdeltagande: Hässleholm 83,2% · Örkelljunga 82,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

