Hoppa till innehållet

Hässleholm vs Osby — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HässleholmOsby
22,8%
S
25,2%
18,9%
M
18,1%
28,2%
SD
31,3%
5,5%
C
4,3%
6,5%
V
4,3%
7,6%
KD
7,7%
5,5%
L
4,5%
3,5%
MP
3,2%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 83,5%

Kommun 2026

HässleholmOsby
20,2%
S
25,4%
16,9%
M
22,5%
23,8%
SD
25,2%
7,8%
C
7,4%
6,9%
V
4,4%
7,4%
KD
9,9%
5,2%
L
1,7%
3,1%
MP
3,0%
Valdeltagande 80,9%Valdeltagande 81,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hässleholm, den ljusare undre är Osby. Skillnaden är Hässleholm minus Osby i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
35,0 %
42,7 %
28,3 %
34,4 %
29,9 %
35,2 %
25,5 %
28,2 %
24,6 %
27,2 %
22,8 %
25,2 %
-2,5
SD
6,4 %
6,5 %
12,9 %
12,8 %
23,4 %
25,4 %
29,1 %
31,2 %
33,6 %
36,4 %
28,2 %
31,3 %
-3,1
M
25,3 %
19,2 %
29,0 %
24,5 %
19,0 %
16,1 %
18,0 %
16,1 %
17,7 %
15,8 %
18,9 %
18,1 %
+0,8
C
9,4 %
9,9 %
8,0 %
9,1 %
6,1 %
5,9 %
6,9 %
7,3 %
5,0 %
4,8 %
5,5 %
4,3 %
+1,2
KD
8,6 %
7,8 %
5,8 %
5,5 %
5,1 %
4,9 %
7,3 %
7,3 %
6,8 %
6,5 %
7,6 %
7,7 %
-0,1
MP
3,7 %
2,9 %
6,0 %
5,3 %
6,9 %
4,3 %
3,1 %
2,3 %
2,8 %
2,5 %
3,5 %
3,2 %
+0,3
V
3,4 %
4,1 %
3,2 %
3,0 %
3,1 %
3,4 %
4,6 %
3,9 %
4,7 %
3,5 %
6,5 %
4,3 %
+2,2
L
6,1 %
5,5 %
5,9 %
4,8 %
3,9 %
2,7 %
4,1 %
2,4 %
3,5 %
2,3 %
5,5 %
4,5 %
+1,0
ÖVR
2,1 %
1,5 %
0,9 %
0,6 %
0,8 %
0,9 %
1,4 %
1,3 %
1,2 %
0,9 %
1,7 %
1,4 %
+0,3
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S22,8%25,2%-2,5pp
SD28,2%31,3%-3,1pp
V6,5%4,3%+2,2pp

Valdeltagande: Hässleholm 83,2% · Osby 83,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad